2. května 2011 6:17, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bin Ládina zabila kulka do hlavy, tělo pohřbili Američané do moře

Usáma bin Ládin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Vůdce teroristické sítě Al Kajda Usáma bin Ládin je mrtvý. Oznámil to v přímém přenosu televizní stanice CNN americký prezident Barack Obama. Tělo teroristy bylo podle CNN svrženo do moře. USA prý chtěly vyhovět islámské tradici, která velí pohřbít mrtvého do 24 hodin. Pohřbení do moře je však v rozporu s islámem.

Stanice Fox News předtím oznámila, že USA nebudou chtít bránit pohřbení těla podle muslimské tradice. Podle jejích zdrojů se připravoval převoz těla do bin Ládinova rodiště, Saúdské Arábie. Fox News tvrdila, že zatím jsou ostatky na jedné z amerických vojenských základen v Afghánistánu.

Saúdská Arábie bin Ládinovi odňala své občanství před 20 lety za jeho teroristické aktivity.

Americká stanice ABC sdělila, že se USA chtějí vyhnout tomu, aby se z místa bin Ládinova hrobu stalo poutní místo teroristů. Proto prý bylo rozhodnuto hodit bin Ládina do moře. "Chceme, aby s ním bylo naloženo v souladu s islámskou tradicí. Bereme to vážně a bude s ním naloženo náležitým způsobem," citovala ABC svůj zdroj z americké vlády.

Podle islámu by měli tělo omýt muslimové a pak ho co nejdřív pohřbít, většinou ještě před další denní modlitbou. Muslimové se modlí pětkrát denně. Za určitých okolností, například je-li třeba provést pitvu, může být tělo do hrobu uloženo později. USA ujistily, že bin Ládin byl jednoznačně identifikován.

"Pohřbívá se přímo do země, bez rakve"
Jeden z blízkých spolupracovníků rektora pařížské mešity Dalila Boubakeura sdělil, že ho zpráva o pohřbení bin Ládinova těla do moře "velmi překvapila". Podle něj je třeba informaci ověřit.

Posmrtný rituál popsal takto: "Tělo mrtvého musí být nejdříve omyto mýdlovou vodou, pak čistou vodou a nakonec vodou smíchanou s kafrem. Pak musí být zabaleno do tří vrstev plátna. Pohřbívá se přímo do země, bez rakve. Mrtvý musí být uložen podélně ke směru k Mekce. Hlava je lehce pootočena napravo, aby tvář směřovala k (mekské) svatyni Kaabě," řekl tento zdroj.

USA zatím oficiálně pohřbení bin Ládina do moře nepotvrdily. Jejich představitelé pouze uvádějí, že USA nehodlají bin Ládinovi upřít pohřeb odpovídající muslimské tradici.

K tématu:

Usámu bin Ládina zabilo zvláštní komando amerických sil v uplynulých dnech při cílené operaci v domě v Abbottabádu u pákistánské metropole Islámábádu.

Nejmenovaný činitel amerických protiteroristických sil zdůraznil, že šlo o pozemní operaci, nikoliv o útok bezpilotního letounu. Usáma bin Ládin byl zabit při přestřelce. Zraněn nebyl nikdo z Američanů, komando se staralo, aby nedošlo k obětem mezi civilisty.

Poté co prezident Obama informoval svět o zabití teroristického vůdce, shromáždily se před Bílým domem stovky lidí, kteří s americkými vlajkami oslavují teroristovu smrt. A oslavy pokračují i na dalších místech.

Ve svém projevu prezident Obama označil bin Ládinovo dopadení za vítězství spravedlnosti.

Příběh Usáma bin Ládina:

Pro Obamu a jeho národní bezpečnostní program je to velký úspěch. Mnozí Američané už ani nedoufali, že se teroristu někdy podaří dopadnout, upozornila agentura Reuters.

Spravedlnosti bylo učiněno zadost

"Mohu americkému národu a světu oznámit, že Spojené státy provedly operaci, při které byl zabit Usáma bin Ládin, šéf Al Kajdy a terorista, který je zodpovědný za vraždy tisíců nevinných mužů, žen a dětí," prohlásil v úvodu svého projevu Obama.

"Můžeme říct těm rodinám, které ztratily své milované během teroru Al Kajdy, že spravedlnosti bylo učiněno zadost." Prezident připomněl, že bin Ládin se vyhnul dopadení v Afghánistánu a uprchl do sousedního Pákistánu.

Podívejte se

"Krátce po nástupu do úřadu jsem nařídil Leonu Panettovi, (bývalému) šéfovi CIA, aby ze zabití, nebo dopadení bin Ládina učinil náš hlavní úkol v boji proti Al Kajdě."

Loni v srpnu tajné služby informovaly Obamu, že jsou zřejmě bin Ládinovi na stopě. "Zdaleka to však ještě nebylo jisté. A rozplést nitky trvalo mnoho měsíců... Konečně minulý týden jsem rozhodl, že máme dostatek informací provést akci. Schválil jsem operaci, která by Usámu bin Ládina postavila před spravedlnost."

Abbottábád - místo kde se skrýval Usáma bin Ládin

Obama v projevu zopakoval, že Washington není ve válce proti islámu, ale že bojuje proti teroristům. Zároveň také varoval Američany před dalšími útoky. "Doma i v zahraničí musíme být a budeme ostražití."

Bush: USA vyslaly jasný signál

Bývalý americký prezident George Bush označil nedělní zabití Usámy bin Ládina za "významný úspěch". Za Bushe USA zahájily tažení proti teroristické síti Al Kajda v reakci na útoky radikálů 11. září 2001.

"Pogratuloval jsem mu (Obamovi) a také všem mužům a ženám v naší armádě a zpravodajských službách, kteří tomuto úkolu zasvětili své životy. Vysloužili si naši trvalou vděčnost," uvedl Bush v prohlášení.

"Tento významný úspěch značí vítězství Ameriky, lidí, kteří usilují o celosvětový mír, a těch, kteří 11. září ztratili své milované," oznámil Bush. Dodal, že boj proti teroru pokračuje, ale nyní USA vyslaly jasný signál: "Nezáleží, jak dlouho to bude trvat, ale spravedlnosti bude učiněno zadost."

Pozor na odvetu

USA v důsledku této události uvedly do pohotovosti svá velvyslanectví. Varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi Al Kajdy. Reakce islamistických radikálů na bin Ládinovu smrt tyto obavy potvrzují.

Čtěte více:

Usáma bin Ládin, původem Saúdský Arab, pocházel z bohaté rodiny. Založil a financoval činnost Al Kajdy, v jejímž čele stál. Mimo jiné byl mozkem teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, které si vyžádaly několik tisíc lidských životů.

Čtěte více o bin Ládinovi:

Lidovky.cz, ČTK