24. května 2018 18:42, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boeing jsme nesestřelili my, ale Ukrajina, reaguje Rusko na závěry expertů tvrdících opak

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 89Diskuse
Letadlo Boeing 777 po havárii (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Boeing 777 po havárii (ilustrační). | foto: Reuters

Moskva/Amsterodam  Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo čtvrteční sdělení mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že raketový systém, který byl v létě 2014 použit při sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve svém prohlášení naopak tvrdí, že již dříve dokázalo vinu ukrajinské armády. Ministerstvo zahraničí k tomu dodalo, že jde o další obvinění s cílem poškodit Rusko.

V rámci spolupráce s nizozemskými úřady „ruská strana předložila vyčerpávající důkazy - potvrzené mimo jiné i zkouškami v terénu -, které jednoznačně ukazují na účast právě ukrajinských protiletadlových raketových systémů Buk na zničení letadla Boeing 777 nad Ukrajinou“, uvádí se podle agentury Interfax v reakci ruského ministerstva obrany.

Ruská armáda jednoznačně nemá se sestřelením letounu nic společného, zdůraznilo ministerstvo. Výpovědi svědků podle něj dokazují, že Boeing byl zasažen raketou vypálenou z území kontrolovaného Ukrajinou.

Součástí prezentace zprávy byly i fotografie z šetření nehody.
Trosky letadla při prezentaci zprávy NBR.

Vyšetřovatelé by se měli opírat o fakta, a ne o „fake news“ (falešné zprávy), vzkázalo podle Interfaxu rovněž ministerstvo obrany vyšetřovatelům v Nizozemsku. Jde o narážku na oblíbený výraz amerického prezidenta Donalda Trumpa, označujícího jako lživé ty zprávy, které pro něj nejsou příznivé.

Ruské ministerstvo zahraničí ve své následné reakci uvedlo, že závěry týmu vyšetřovatelů nejsou podpořeny žádnými důkazy. Jen něčím, co bylo vytvořeno „na základě údajů zfabrikovaných blogery agentury Bellingcat, kteří už dříve podvrhli fakta na podporu hypotézy o ruské odpovědnosti za sestřelení letounu“.

„Jde tu o vzorec nepodložených obvinění, jehož cílem je zdiskreditovat naši zemi v očích mezinárodního společenství,“ citovala agentura TASS ze stanoviska ruské diplomacie. Ministerstvo zahraničí přitom poznamenalo, že vyšetřovatelé na tiskové konferenci zcela ignorovali velké množství informací, které k případu poskytlo Rusko.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek v nizozemském městě Bunnik oznámil svůj závěr, že odpalovací zařízení použité k vypuštění osudné rakety patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Experti vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici. Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud byl podle něj na území kontrolované proruskými povstalci vyvezen ruský protivzdušný systém Buk, který se po akci vrátil zpět.

ČTK
  • 89Diskuse