Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Boj o sovětský pomník skončil drancováním

Svět

  9:57
TALLINN - Spor o pomník válečným obětem Rudé armády přerostl v estonské metropoli v násilí. Zástupci ruské menšiny protestovali proti jeho odstranění, a posléze ničili veřejný majetek. Při potyčkách jeden člověk zemřel, desítky dalších utrpěly zranění.

Protesty proti odstranění pomníku skončili v Tallinnu ničením cizího majetku a krádežemi např. alkoholu (viz. snímek) foto: RAIGO PAJULA AFP

Estonské orgány během noci odstranily kontroverzní pomník připomínající válečné oběti Rudé armády z centra metropole Tallinnu. Již během čtvrtečního večera se u pomníku sešlo přibližně 1500 demonstrantů, aby zabránila jeho odstranění. Část z nich se snažila prolomit řady policistů. Pořádkové síly použily slzný plyn, na místo protestu přijelo vozidlo s vodním dělem.

Policii se postupně podařilo vytlačit demonstranty od památníku a kolem půlnoci oznámila, že "má situaci pod kontrolou". V té době se ale již protesty přenesly na různá místa ve městě a kolem 01:00 místního času (půlnoc SELČ) se rozhořely nanovo.

Jak zemřel Dmitrij?
Pomník v estonském hlavním městě Tallinnu je příčinou násilností.Agentura DPA cituje policejního mluvčího Tuuliu Harsona, podle nějž měly nové nepokoje spíše podobu vandalismu, při němž mladí lidé, často opilí, ničili autobusové zastávky, převraceli auta, plundrovali obchody a házeli na policisty láhve a kameny. "To už nemělo nic společného s pomníkem," zdůraznil mluvčí.

Během celonočních násilných protestů, nejhorších
od získání nezávislosti v roce 1991, byl jeden člověk zabit a 12 policistů
a 44 demonstrantů utrpělo zranění. Na 300 lidí bylo zatčeno.

Obětí nepokojů se podle agentury ITAR-TASS stal ruskojazyčný obyvatel Estonska jménem Dmitrij. Podle policejní verze asi dvacetiletý mladík podlehl v nemocnici bodné ráně nožem. Ale ruská agentura cituje nejmenovaného očitého svědka, podle něhož se Dmitrij stal obětí policejní brutality.

Socha rudoarmějce byla odstraněna a "je nyní pod policejní ochranou". Estonská vláda chce památník i ostatky 14 padlých, kteří jsou zde údajně pochováni, přesunout i přes ostré protesty Moskvy z centra hlavního města na válečný hřbitov. Práce s vyzdvižením a identifikací ostatků mají podle ministerstva obrany pokračovat i příští měsíc.

Rusko hrozí odvetou
Bronzovou sochu vojáka Rudé armády nechal Sovětský svaz postavit v Tallinnu v roce 1947. V Estonsku, které bylo do roku 1991 součástí Sovětského svazu, měla připomínat deset milionů občanů SSSR, kteří položili životy v boji proti nacistickému Německu a jeho spojencům.

Pomník nicméně Estoncům spíš připomíná déle než půl století trvající sovětskou okupaci. Jinak však na pomník hledí ruská menšina, tvořící přibližně třetinu z 1,3 milionu obyvatel této pobaltské republiky. "

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, už schválila usnesení požadující přijmout proti Estonsku i nejtvrdší protiopatření, včetně přerušení diplomatických vztahů.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov pohrozil, že Moskva na odstranění pomníku odpoví "vážnými kroky". "Musíme reagovat bez hysterie, ale také přijmout vážné kroky, které by ukázaly náš postoj k této nelidské akci," řekl Lavrov.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!