Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbyli jen lev s medvědem. Zvířata v mosulské zoo nepřežila dlouhou ofenzivu

Svět

  16:00
MOSUL - Zvířata v mosulské zoo zůstala měsíce bez jídla, protože se octla uprostřed válečné zóny. Při obraně před ofenzivou irácké armády na podzim minulého roku využíval Islámský stát (IS) tamní zoo jako zázemí pro útoky na pozice iráckých jednotek. Většina zvířat vyhladověla, zabila je dělostřelecká palba, nebo uprchla. Po skončení bitvy tak v klecích našli naživu pouze jednoho medvěda a lva.

Lev a mrtvá lvice v zoo v Mosulu. foto: Reuters

Nejlukrativnější práce v Mosulu? Opravář aut. Z města je po ofenzivě ráj vraků

Zoo se dlouhou dobu nacházela přímo na frontové linii bitvy o Mosul a po dobu více než tří měsíců IS zaměstnancům ve vstupu do areálu bránil. Jednoho podle informací webu Middle East Eye (MEE) dokonce džihádisti brutálně zbili, když se pokusil do zoo proniknout. O zvířata zde tak neměl kdo pečovat a celá řada jich proto zahynula hlady.

V průběhu bitvy byl navíc areál zasažen dělostřeleckým granátem, který zabil paviána a poničil klece opic a tropických ptáků, kteří posléze ulétli. Většina zvířat ale zemřela hlady a některá sežrali predátoři ze sousedních klecí. Medvěd zůstal naživu pouze proto, že ze zoufalství sežral svá mláďata.

„Zvířata tady zažila hrozné období, stejně jako my. Byla vyděšena jako my, zraňována jako my a zabíjena jako my,“ cituje jednoho ze zaměstnanců zoo web middleeasteye.net.

Když boje v oblasti polevily, chopili se iniciativy místní, kteří navzdory vlastní materiální nouzi přeživšího lva a medvěda chodili krmit. Těm se díky nim podařilo přežít. Nyní se o zvířata stará místní nezisková organizace.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!