28. ledna 2017 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Mosulu našli bojové chemikálie a ruské rakety. Patřily prý Islámskému státu

V Mosulu našli bojové chemikálie a ruské rakety, patřily asi IS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Mosulu našli bojové chemikálie a ruské rakety, patřily asi IS. | foto: ČTK

MOSUL Chemickou bojovou látku a sklad s více než 10 raketami s ruskými nápisy objevily ve východním Mosulu irácké vládní síly. S odvoláním na iráckého důstojníka o tom v sobotu informovala agentura AP. Východní polovinu Mosulu armáda nedávno osvobodila od povstalců z teroristického Islámského státu (IS).

Iráčtí a američtí činitelé v minulosti opakovaně varovali, že se IS pokouší vyrobit chemické zbraně. Když irácké jednotky na začátku měsíce dobyly zpět univerzitu v Mosulu, nalezly chemické laboratoře, o kterých irácký generál Hajdar Fázil prohlásil, že je IS využíval pro experimentování s chemickými bojovými látkami.

Rakety prý byly uloženy ve skladech hned vedle provizorních odpalovacích zařízení v blízkosti řeky Tigris. Podle vojenských poradců by mohly nést smrtelnou nálož i desítky kilometrů.

Podle amerických představitelů, organizací na ochranu lidských práv i místních obyvatel IS při několika útocích v Iráku i Sýrii použil jedovatý yperit. Zbraně, které byly nyní nalezeny, chtěl IS údajně použít také.

V Mosulu našli bojové chemikálie a ruské rakety, patřily asi IS.
V Mosulu našli bojové chemikálie a ruské rakety, patřily asi IS.

Ofenziva u Mosulu, která začala loni 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu ji podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

ČTK, Lidovky.cz

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz