Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump si během inaugurace vyslechl i verše z Koránu. Od bojovníka proti islamismu

Svět

  21:10
Prezident Donald Trump začal svůj první den jako prezident Spojených státu tradičně na sobotní Národní bohoslužbě. První lavici v sále obsadili manželé Trumpovi a Penceovi. Během bohoslužby si poslechli i verše citované z Koránu.

Donald Trump a imám Magid foto: Reuters

Mezináboženská služba je tradicí pro nově inaugurované prezidenty a konala se ve Washingtonské národní katedrále.

Donald Trump žádné slovo při bohoslužbě nedostal. Biskup Harry Jackson ale poprosil Boha, aby „prezidentovi a celému jeho kabinetu dopřál moudrost a milost při výkonu jeho funkcí.“ Zároveň také biskup prezidenta a viceprezidenta Pence požádal, aby „sloužili všem lidem tohoto národa a podporovali důstojnost a svobodu každého člověka,“ napsal web televize Fox 10 News.

Imám Mohamed Magid , který na inaugurační sobotní bohoslužbě citoval verše z koránu, je rovněž výkonným ředitelem Muslimského centra All Dulles Area, napsal server CNN. Patří mezi 26 lidí, kteří mohou vést bohoslužbu a číst z Písma při Národní bohoslužbě, která je součástí inauguračního procesu nového prezidenta, dodala CNN. Původně měl citovat volání k modlitbě, namísto toho přečetl verš ze súry Al-Hujarat:

„Ó, lidstvo, vytvořili jsme vás – jednoho muže a jednu ženu (Adam a Eva) – a učinili jsme z vás národy, kmeny a komunity, které můžeš znát. Skutečně, ti nejspravedlivější z vás jsou před bohem nejvíce poctěni, a to všechno bůh vidí,“ napsal web Al Arabiya.

Samotný Trump se prohlašuje za odpůrce radikálního islamismu a den před Národní bohoslužbou při svém inauguračním projevu rovněž radikálnímu islamismu pohrozil. Jednou z nejvíce kontroverzních předvolebních slibů nového prezidenta je zabránit muslimské imigraci na území Spojených států z nespecifikovatelných nebezpečných zemí, kde je radikální islámismus zakořeněný.

Imám Magid, který Trumpovi verše z Koránu citoval, je známý pro svůj boj za deradikalizaci mladých muslimů, kteří bývají častým terčem Islámského státeu a dalších bojovných skupin.

Magidovo Muslimské centrum je známé kvůli dobrému vztahu s FBI. „Chvályhodně se ujali vedoucí role při budování partnerství mezi FBI a muslimskou komunitou ke zvýšení vzájemné spolupráce a veřejné bezpečnosti,“ uvedl web televize CNN.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
Mechanik strojů na 3 směny(35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat