22. ledna 2017 21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump si během inaugurace vyslechl i verše z Koránu. Od bojovníka proti islamismu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Donald Trump a imám Magid | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump a imám Magid | foto: Reuters

Prezident Donald Trump začal svůj první den jako prezident Spojených státu tradičně na sobotní Národní bohoslužbě. První lavici v sále obsadili manželé Trumpovi a Penceovi. Během bohoslužby si poslechli i verše citované z Koránu.

Mezináboženská služba je tradicí pro nově inaugurované prezidenty a konala se ve Washingtonské národní katedrále.

Donald Trump žádné slovo při bohoslužbě nedostal. Biskup Harry Jackson ale poprosil Boha, aby „prezidentovi a celému jeho kabinetu dopřál moudrost a milost při výkonu jeho funkcí.“ Zároveň také biskup prezidenta a viceprezidenta Pence požádal, aby „sloužili všem lidem tohoto národa a podporovali důstojnost a svobodu každého člověka,“ napsal web televize Fox 10 News.

Imám Mohamed Magid , který na inaugurační sobotní bohoslužbě citoval verše z koránu, je rovněž výkonným ředitelem Muslimského centra All Dulles Area, napsal server CNN. Patří mezi 26 lidí, kteří mohou vést bohoslužbu a číst z Písma při Národní bohoslužbě, která je součástí inauguračního procesu nového prezidenta, dodala CNN. Původně měl citovat volání k modlitbě, namísto toho přečetl verš ze súry Al-Hujarat:

„Ó, lidstvo, vytvořili jsme vás – jednoho muže a jednu ženu (Adam a Eva) – a učinili jsme z vás národy, kmeny a komunity, které můžeš znát. Skutečně, ti nejspravedlivější z vás jsou před bohem nejvíce poctěni, a to všechno bůh vidí,“ napsal web Al Arabiya.

Samotný Trump se prohlašuje za odpůrce radikálního islamismu a den před Národní bohoslužbou při svém inauguračním projevu rovněž radikálnímu islamismu pohrozil. Jednou z nejvíce kontroverzních předvolebních slibů nového prezidenta je zabránit muslimské imigraci na území Spojených států z nespecifikovatelných nebezpečných zemí, kde je radikální islámismus zakořeněný.

Imám Magid, který Trumpovi verše z Koránu citoval, je známý pro svůj boj za deradikalizaci mladých muslimů, kteří bývají častým terčem Islámského státeu a dalších bojovných skupin.

Magidovo Muslimské centrum je známé kvůli dobrému vztahu s FBI. „Chvályhodně se ujali vedoucí role při budování partnerství mezi FBI a muslimskou komunitou ke zvýšení vzájemné spolupráce a veřejné bezpečnosti,“ uvedl web televize CNN.

tehTereza Haniaková
  • 3Diskuse