27. ledna 2017 9:30, aktualizováno  10:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mír v Sýrii odložen. V Ženevě se o něm bude jednat podle Rusů až na konci února

Ruský prezident Vladimir Putin, ministr zahraničí  Sergey Lavrov (vpravo) a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin, ministr zahraničí Sergey Lavrov (vpravo) a... | foto: Reuters

DAMAŠEK/MOSKVA Mírové rozhovory o řešení krize v Sýrii, svolané pod záštitou OSN na 8. února do Ženevy, byly odloženy na konec února. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se v pátek v Moskvě setkal se zástupci některých syrských opozičních skupin, uvedla agentura AP. Termín jednání ve Švýcarsku byl přitom stanoven již před koncem loňského roku.

Lavrov ve svém prohlášení nijak nezdůvodnil, proč byly rozhovory přesunuty. Uvítal nicméně nedávná mírová jednání o Sýrii v kazašské Astaně, která přivedla k jednání tváří v tvář zástupce režimu prezidenta Bašára Asada a jeho odpůrce. Jak šéf ruské diplomacie rovněž zmínil, Moskva na setkání v souvislosti s rozprouděním debaty představila i návrh nové syrské ústavy. Nešlo podle něj ale rozhodně o pokus, jak Syřanům vnucovat ruskou vůli.

Rusko, Turecko a Írán se v Astaně dohodly na tom, jak sledovat porušování příměří, které v Sýrii platí od 30. prosince, nevztahuje se však na teroristické skupiny, jako je Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu). Jak v pátek uvedla mluvčí ruské diplomacie, Moskva doufá, že spolupráce s Ankarou a Teheránem ohledně syrské krize bude dlouhotrvající.

Ženevský mírový proces předpokládá, že režim syrského prezidenta Bašára Asada a jeho protivníci z řad politické i ozbrojené opozice se dohodnou na nové ústavě a volbách. Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 tisíc obětí a z domovů vyhnala miliony lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz