27. ledna 2017 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Facky a pohlavky už nejsou v Rusku trestné, rozhodla Duma o domácím násilí

Domácí násilí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí násilí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruští poslanci v pátek opět zmírnili zákon o domácím násilí. Jeho „mírnější formy“ budou při prvním nahlášení brány jen jako přestupek, a ne jako trestný čin. Trestným činem tak již nebudou například facky nebo pohlavky, informoval deník Kommersant.

Zákon poslanci zpřísnili přitom teprve v červenci loňského roku. Rodičovská sdružení ale změnu kritizovala kvůli obavám, že „rodiče půjdou na dva roky do vězení i za plácnutí dítěte“. Proto bojovala za právo na „tradiční výchovu dětí“, píše Kommersant.

Přestože se třetí a zároveň poslední čtení v parlamentu obvykle považuje za formalitu při schvalování zákona, rozpoutal tento návrh vášnivou debatu. Lídr liberálně-demokratické strany Vladimir Žirinovskij tvrdil, že není vůbec potřeba zasahovat do záležitostí rodin.

„Vstupujte do manželství z lásky a roďte takové děti, které nebudete bít,“ dodal. Poslanec komunistické strany Jurij Sinelščikov prohlásil, že návrh zákona „upevní násilí jako normu chování“. Trestní oznámení se podle něj nikdy nepodávala za facky či pohlavky, nýbrž až na základě lékařského potvrzení o způsobených zraněních.

„Doteď se ženy zřídkakdy obracely na policii kvůli násilnickému manželovi; odteď to však budou dělat ještě méně často,“ varoval.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz