25. ledna 2017 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská televize má protesty proti Trumpovi za 'majdan'. Rusové žijí ‚trumpománií‘

Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruský politický moderátor Dmitrij Kiseljov ve státní televizi pochválil Trumpa za to, že při inauguraci nemluvil o demokracii nebo Severoatlantické alianci. Označil jej za správného „mužika“. Obdiv muže označovaného za hlavní postavu prokremelské propagandy je posledním důkazem „trumpománie“, která se Ruska zmocnila.

Šéf ruské státní zpravodajské agentury Rossija segodňja provozující například dezinformační síť Sputnik prezentoval dění v ulicích amerických měst jako „masakr“. Záběry z protestů v nedělní show Vesti něděli měly podtitulek „Amerika 2017: Zápach Majdanu“ a ukazovaly především rozbíjení výloh a násilí ze strany některých demonstrantů.

Ruská propaganda prezentuje vítězství Donalda Trumpa jako počátek války mezi novým prezidentem a hollywoodskými hvězdami, médii a tajnými službami. Mne si ruce, že Spojené státy od studené války ještě nikdy nebyly tak rozdělené, jako je tomu v současnosti.

Inaugurační ceremoniál naopak moderátor popsal jako „nejlepší vůbec“. Vyzdvihl, že ani jednou Trump ve svém projevu nezmínil slova „demokracie“ či „NATO“.

Rusko je Trumpovým očekávaným obhájcem v různých směrech. Podle Kiseljova jsou například veškerá obvinění ohledně obtěžování žen proti americkému prezidentovi nepodložená. „Nedopustil se žádných zločinů,“ řekl televizní moderátor podle webu The Moscow Times s tím, že se přece za svou impulzivnost Trump omlouval.

Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu...
Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz  k odchodu USA z...

Běžní Rusové jsou z Trumpa nadšení celkově. Podnikatelé po něm začali přejmenovávat svoje produkty a lidé na sociálních sítích i experti se předhánějí ve vysvětlení, proč dochází k takové „trumpománii“. „Ovládlo to celou zemi: média, politiky, politické analytiky, astrology i ženy v domácnosti,“ napsal už v listopadu podle amerického deníku The Washington Post Gennadij Gudkov, bývalý plukovník FSB a kritik Putina, na svůj Facebook.

Mezi nezvyklé produkty oslavující novou americkou hlavu státu patří například krabice s kostkami cukru, pamětní mince s nápisem „V Trumpa věříme“. Obchod naproti americké ambasádě zase nabízel americkým občanům desetiprocentní slevy.

18.ledna 2017 v 23:50, příspěvek archivován: 24.ledna 2017 v 12:55

"In Trump We Trust" gold coin made in Chelyabinsk–home to Russian industry & nuclear disasters https://t.co/VvwJEUTybR #ТрампНаш #OurTrump https://t.co/iNBATEQ48M

Obdiv k Trumpovi přišel poté, co se americká média denně zabývala obviněními Ruska z hackerských útoků a ovlivňování Trumpa. To samotný prezident zásadně odmítal a v Rusku vzbudil vlnu sympatií a naděje, že bude tím, kdo se zasadí o zlepšení americko-ruských vztahů a případně i o zrušení protiruských sankcí.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz