Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boj s korupcí v politice a justici je v Maďarsku nedostatečný, tvrdí Rada Evropy

Maďarský premiér Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán | foto: Reuters

ŠTRASBURK Opatření, která přijalo Maďarsko v boji s korupcí v parlamentu a v justici, jsou nedostatečná. Ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek to uvedla protikorupční skupina Rady Evropy GRECO. Budapešť podle ní uspokojivě splnila jen pět z osmnácti doporučení, které obsahovala zpráva protikorupční skupiny z roku 2015.

Skupina GRECO ve zprávě vládu premiéra Viktora Orbána vyzvala, aby postupovala důsledněji v boji proti podplácení poslanců a zajistila také nezávislost maďarské justice.

Už ve zprávě vydané před čtyřmi lety upozornila skupina Rady Evropy na nedostatečnou kontrolu možných střetů zájmů u poslanců. Kromě toho kritizovala i rozsah trestněprávní imunity, které se těší zákonodárci i lidé pracující v justici. 

V aktuální zprávě skupina například uvádí, že se nepodařilo dosáhnout pokroku při řešení problémů při prodlužování funkčního období vrchního státního zástupce. Kritiku si Budapešť vysloužila také za absenci pravidel pro styk poslanců s lobbisty.

„Jediná oblast, ve které bylo dosaženo určitého pokroku, se týká disciplinárních řízení se státními zástupci,“ uvedla skupina GRECO.

Maďarská vláda podle agentury DPA zveřejnění zprávy dlouho blokovala, skupina GRECO ji k vydání souhlasu se zveřejněním naposledy vyzývala v březnu.

Zprávu ke stavu boje proti korupci v České republice skupina Rady Evropy zveřejnila letos v březnu. Uvedla, že Česko do praxe nedokázalo plně uvést žádné z celkem 14 protikorupčních opatření doporučených v předchozí zprávě. Ministerstvo spravedlnosti tehdy uvedlo, že doporučení bere vážně a část příslušných opatření již předložilo vládě, další chce naplnit do roku 2022.

Skupina GRECO sdružuje asi 50 států. V roce 1999 ji zřídila Rada Evropy za účelem monitorování států při dodržování protikorupčních standardů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!