27. června 2019 14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Maďarsko nevydá Severní Makedonii expremiéra Gruevského. Orbán nad ním drží ochrannou ruku

Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski. | foto: Reuters

Budapešť Maďarsko nevydá do Severní Makedonie bývalého premiéra Nikolu Gruevského, který loni na podzim uprchl z vlasti, aby se vyhnul nástupu do vězení. Ve čtvrtek o tom po krátkém neveřejném jednání rozhodl soud v Budapešti, napsala agentura DPA.

Maďarsko udělilo Gruevskému azyl a soudkyně, která o případné extradici někdejšího šéfa vlády rozhodovala, podle agentury AP uvedla, že není možné vydat člověka do země, odkud uprchl. Čtvrteční rozsudek není pravomocný, odvolat se proti němu může ale jen maďarské státní zastupitelství a ne stát Severní Makedonie, napsal maďarský zpravodajský portál index.hu.

Gruevski má v Maďarsku status politického uprchlíka a vše nasvědčuje tomu, že nad ním drží ochrannou ruku vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó nedávno připustil, že Gruevski za ním pravidelně chodí do kanceláře a že spolu probírají záležitosti západního Balkánu. Nicméně ve čtvrtek byl Gruevski k soudu předveden s pouty na rukou a v doprovodu dvou mužů v civilu, informovala maďarská média.

Gruevski stál v čele vlády Makedonie, která se od letošní zimy jmenuje Republika Severní Makedonie, v letech 2006 až 2016, kdy byl rovněž vůdcem vládnoucí strany VMRO-DPMNE. Ta je nyní v opozici a Gruevski je jejím čestným předsedou. K dvouletému vězení byl odsouzen za zneužití úřadu při nákupu velmi drahého luxusního mercedesu. Gruevski, který se v minulosti těšil pověsti všemocného politika, čelí ve vlasti obviněním ještě v několika dalších trestních řízeních. Týkají se korupce, zneužití moci, volebních podvodů i rozsáhlých nepovolených odposlechů zástupců opozice i občanské společnosti.

Maďarská vláda popírá, že úřady tomuto prominentnímu uprchlíkovi azyl poskytly na základě politického přátelství. Orbána s Gruevským pojí už dlouhá léta blízké vztahy.

ČTK