Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

‚Bolestivá amputace, jež nikomu neprospěje.‘ Čeští europoslanci brexitu nefandí

Evropa

  13:55
STRASBURK - Případný odchod Británie z Evropské unie tomuto uskupení zcela jistě neprospěje a přinese problémy i samotné monarchii. Shodli se na tom čeští poslanci Evropského parlamentu, které ve Štrasburku ČTK oslovila před blížícím se referendem o setrvání Británie z unie, které bude 23. června.

Starosta Londýna Sadiq Khan je pro setrvání země v EU. foto: ČTK

„Brexit by podle mne přinesl velké ekonomické problémy Británii,“ domnívá se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/Starostové). Podle tohoto ekonoma a bývalého viceguvernéra České národní banky by se musela Británie potýkat se zpomalením ekonomického růstu a poklesem fiskálních příjmů. Kromě toho by se rázem ocitla v obrovské nejistotě, jelikož není jasné, jaký ekonomický vztah se zbytkem světa by pak měla.

Bez EU padne libra! S EU přijdou Turci! Kampaň před brexitem přitvrzuje

Podle Niedermayera brexit není v zájmu Britů, ani zbytku světa. Možná ale podle něj přispěje k tomu, že si lidé uvědomí hodnoty spojené s existencí EU. Pro ni by odchod Británie znamenal zpochybnění stability, domnívá se Niedermayer.

Rozkolísaná Unie

Také sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová si myslí, že brexit by posílil dezintegrační tendence v EU. „Ať už britští voliči v referendu rozhodnou jakkoliv, výsledek bude pravděpodobně velmi těsný a Evropskou unii rozkolísá,“ uvedla Sehnalová, podle níž by odchod Británie mohl vést ke vzniku tak zvané dvourychlostní Evropy.

„Pokud by za této konstelace, kdy řeší řadu problémů, unie přišla o Velkou Británii, mimochodem tradičního spojence Česka v řadě oblastí, byla by to velmi bolestivá amputace,“ domnívá se europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Podle ní by brexit vtáhl EU do spirály dalších problémů a možná zvažování odchodu i jiných států.

V tom s ní souhlasí i europoslanec Jan Keller (ČSSD). „Pokud Británie vystoupí, nebo výsledek bude velice těsný, tak to s velkou pravděpodobností rozpoutá sérii podobných referend v řadě zemí Evropy,“ myslí si sociolog Keller. Pokud by Británie vystoupila a vstoupilo Turecko a Ukrajina, byla by to podle Kellera jiná Evropa, než do níž ČR vstupovala. „Jediná dobrá zpráva by pak byla, že středem Evropy by už nebyl Brusel, ale Ostrava,“ uvedl s nadsázkou rodák z Ostravska.

Mladí stoupenci setrvání Británie v EU pózují během kampaně před klíčovým...
Stoupenci brexitu na shromáždění v Londýně.

‚Není to v čekém zájmu‘

Odchod Británie z EU není podle europoslance Jana Zahradila (ODS) ani v českém zájmu, a to z hlediska prestiže EU, obchodu, transatlantických vazeb nebo kvůli vyvažování německo-francouzského federalistického myšlení. „Britové byli vždy velkými zastánci vnitřního trhu a deregulace a bylo by ke škodě všech, aby tento hlas v Evropě oslabil,“ domnívá se Zahradil.

Co by přinesl brexit? Neprobádanou cestu pro právníky a diplomaty

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) jde ze strany britského premiéra o velký hazard. „Cameron chtěl jen rozšířit již tak velký počet výjimek, které Británie má, a tvářit se jako silný následník Margarety Thatcherové. Namísto toho se teď obává o výsledek referenda více než kdokoliv jiný, jelikož na tom závisí i jeho pozice premiéra,“ uvedla poslankyně EP Konečná.

„Rozumím tomu, že občané Británie mají řadu připomínek, že by chtěli, aby EU byla efektivnější, to chceme my také,“ uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). A dodala, že svůj vliv Britové již uplatnili, když se ministři členských států k jejich požadavkům nepostavili zády. „Věřím tomu, že Britové nakonec zaujmou racionální a zodpovědné stanovisko a budou hlasovat pro setrvání v EU,“ řekla ČTK Šojdrová.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...