Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
12. listopadu 2019 19:00, aktualizováno  21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bolivijský exprezident Morales přiletěl do Mexika, před letadlem hovořil o puči

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard (vlevo) vítá bývalého bolívijského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard (vlevo) vítá bývalého bolívijského... | foto: ČTK/AP

Mexiko  Bývalý bolivijský prezident Evo Morales v úterý přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti, kam ho s mezipřistáním v Paraguayi dopravil stroj mexického letectva, ho přivítal tamní ministr zahraničí Marcelo Ebrard. Morales odstoupil v neděli po téměř 14 letech v čele Bolívie pod tlakem masových demonstrací a v reakci na výzvu armády. Dění ve své zemi v úterý označil za puč.

Po příletu Morales prohlásil, že Mexiko mu zachránilo život a že bude pokračovat v politice, dokud bude žít. Řekl, že pokud se dopustil nějakého zločinu, pak jedině toho, že je domorodým indiánem a „antiimperialistou“.

Ebrard uvedl, že jeho země nabídla Moralesovi azyl z humanitárních důvodů, neboť jeho život byl v Bolívii ohrožen. Moralese z letiště přepravil vojenský vrtulník na místo, které mexická vláda z bezpečnostních důvodů neupřesnila.

Morales přiletěl do Mexika strojem mexického letectva ze středobolivijského města Chimore, které je baštou jeho stoupenců a kam se po nedělní demisi stáhl. Cesta do exilu nebyla bez komplikací: odlet byl odložen, protože Moralesovi příznivci obklopili letiště, později letoun nedostal povolení dotankovat v Peru a stroj proto přistál v Paraguayi.

Socialista Morales, první bolivijský prezident z řad domorodého indiánského obyvatelstva, odstoupil z funkce prezidenta jen tři týdny po svém sporném znovuzvolení do tohoto úřadu. Prohlásil se za vítěze prvního kola voleb, ačkoli opozice i mezinárodní pozorovatelé výsledky hlasování zpochybňovali. Jeho odpůrci tvrdili, že jde o volební podvod. Organizace amerických států (OAS) ve své předběžné zprávě uvedla, že volby provázely manipulace, a doporučila jejich anulování.

Bolivijské hlavní město La Paz od pondělka ochromily střety Moralesových odpůrců a příznivců, kvůli nimž tam vedení armády poslalo vojáky.

Podle ústavy musí Moralesovu demisi přijmout, či odmítnout obě komory parlamentu, které se však ještě nesešly. V úterý tak chtěli učinit opoziční zákonodárci. Zamýšleli jmenovat druhou místopředsedkyni Senátu Jeanine Aňezovou dočasnou hlavu státu. Ta řekla, že věří, že jí senátoři funkci svěří, aby „skončila tato nejistota, vandalství a nestabilita, jaké v zemi máme“. Nicméně tyto plány jsou ohroženy, protože Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS) uvedlo, že bude takovou schůzi parlamentu bojkotovat.

Hlavní bolivijský odborový svaz varoval, že vyhlásí časově neomezenou stávku a povolá své členy do La Pazu, pokud političtí a občanští lídři neobnoví v zemi během příštích 24 hodin ústavní pořádek a mír.

Podle autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura „puč (v Bolívii) financovaly a řídily“ Spojené státy. Maduro, jehož země se sama nachází v hluboké krizi, přislíbil pomoc bolivijskému lidu. Maduro reagoval na pondělní vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvítal Moralesovu rezignaci jako signál zachování demokracie. Podobně se vyjádřila pravicová vláda v Brazílii, podle které Moralesův odchod otevírá cestu k zachování demokratického pořádku.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.