Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19, Texas a Florida hlásí rekordy

Hřbitov v Riu de Janeiru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřbitov v Riu de Janeiru. | foto: Reuters

BRASÍLIA V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví země, která je koronavirovou infekcí zasažena po Spojených státech nejvíce na světě. Počet lidí s covidem-19 se zvýšil o 37.923, celkově jich je 1,539 milionu. Zemřelo už 64.265 pacientů. V Mexiku, po Brazílii druhé největší zemi Latinské Ameriky, počet obětí covidu-19 překročil hranici 30 000.

Nových případů nákazy i úmrtí je v Brazílii méně než za předchozí den, nicméně pokračuje trend, kdy už několik týdnů oficiální bilance úmrtí roste tempem asi 1000 případů za den.

Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro se v sobotu v Brasílii zúčastnil oslav amerického Dne nezávislosti a stejně jako jejich další účastníci, včetně velvyslance USA Todda Chapmana, si nenasadil roušku. Stalo se tak den poté, co Bolsonaro vetoval tu část zákona, která ukládala povinnost nosit tuto ochranu v kostelích, ve školách, obchodech, továrnách a během soukromých shromáždění. Naopak souhlasil s tím, aby si je lidé museli nasazovat při pohybu v ulicích a ve veřejné dopravě.

Kvůli pandemii covidu-19 americká ambasáda v Brasílii letos zrušila obvyklou oslavu 4. července a místo toho vysílala slavnostní obřad prostřednictvím internetu. Bolsonaro z upevňování vztahů se Spojenými státy udělal jeden z hlavních bodů své zahraniční politiky.

V Mexiku komplikacím způsobeným covidem-19 podlehlo celkem 30.366 lidí, za poslední den se smrtelná bilance zvýšila o 523. Nakažených přibylo 6914 na 252.165. Mexiko je tak co do počtu mrtvých pátou zemí na světě a co celkového počtu infikovaných osmou. Agentura DPA napsala, že nejvíce případů je v hlavním městě Mexiku, kde žije přibližně 22 milionu lidí. V těchto dnech tam podle původních plánů měla být výrazně uvolněna opatření proti šíření nákazy, kvůli nepříznivé epidemické situaci to ale úřady už několikrát odložily.

Rekordní čísla v Texasu a na Floridě

Florida ohlásila rekordní denní nárůst 11.458 případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je to už podruhé za tři dny, co tento americký stát s více než 21 miliony obyvatel hlásí denní nárůst více než 10.000 infekcí. Později v sobotu podle Reuters oznámil nový rekordní nárůst také zhruba 30milionový Texas, který zaznamenal dalších 8258 nakažených a kde počet hospitalizací spojených s covidem-19 stoupl o 238 na rekordních 7890.

Floridský rekord přišel den poté, co sedm dalších amerických států ohlásilo nebývalé nárůsty nemocných. V celých Spojených státech přitom s koronavirem již zemřelo téměř 130 000 lidí. Nejnovější nárůsty nemocných jsou nejznatelnější v jižních a západních státech USA a dělají obavy i odborníkům. Vzhledem k tomu, že se v sobotu  v USA slavil Den nezávislosti, proto vyzvali obyvatele ke zvýšené opatrnosti.

Nejaktuálnější nárůst na Floridě je podle Reuters větší než kterýkoliv denní rekord zaznamenaný v evropských státech na vrcholu epidemie.

Nové denní rekordní nárůsty nemocných již v pátek evidovaly Severní Karolína, Jižní Karolína, Tennessee, Aljaška, Missouri, Idaho a Alabama. Texas tehdy zaznamenal nový rekord hospitalizovaných, který v sobotu překonal.

Denní nárůst infekcí v USA v pátek činil 53.483, což je méně než rekordních 55.405 z předchozího dne. Navzdory skokovému nárůstu nemocných průměrný počet úmrtí s koronavirem v USA postupně v uplynulých týdnech klesá. To agentura Reuters připisuje skutečnosti, že se nákaza začala více šířit více mezi zdravými mladými lidmi, u nichž jsou menší rizika vážných komplikací.

V současnosti se koronavirus na Floridě objevuje u bezmála 15 procent provedených testů, zatímco před dvěma týdny to bylo o něco málo více než osm procent. Světová zdravotnická organizace (WHO) však označuje podíl pozitivních testů nad pět procent za důvod k obavám.

V pátek starosta okresu Miami-Dade Carlos Gimenez zavedl kvůli koronaviru do odvolání noční zákaz vycházení a prodloužil uzavírku kasin a dalších zábavních podniků, která měla skončit. Okresy Miami-Dade a sousední Broward County, kde žije většina obyvatel Floridy, zavedly povinné nošení roušek na veřejnosti.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!