Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Senát USA schválil sankce za kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá jen podpis Trumpa

Budova Kapitolu, kde senát zasedá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Kapitolu, kde senát zasedá | foto: Wikimedia/@KevinMcCoy

Washington Americký Senát ve čtvrtek schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

„Je to naléhavá chvíle. Naše načasování nemohlo být kritičtější,“ uvedl demokratický senátor a jeden z navrhovatelů zákona Chris Van Hollen. „Tímto zákonem dává americký Senát jasně na srozuměnou, na čí straně jsme,“ doplnil jej republikánský senátor Pat Toomey.

Čína reagovala na zákon prohlášením, že Spojené státy by měly přestat zasahovat do záležitostí Hongkongu a že se mu bude „rozhodně a důrazně bránit“.

Hongkong se vrátil z britské pod čínskou správu 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že v Hongkongu budou až do roku 2047 platit určité svobody a autonomie, které jsou ve zbytku Číny nemyslitelné. Podle kritiků z řad mezinárodního společenství však bezpečnostní zákon, platný od úterý, autonomii hrubě narušuje.

Právní úprava definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě zákona by navíc poprvé mohli být souzeni i v pevninské Číně.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab ve čtvrtek veřejně vyčinil největší evropské bance HSBC a dalším bankám, že svobody obyvatel Hongkongu obětovaly za finanční bonusy pro bankéře. HSBC v červnu veřejně podpořila tehdy chystaný bezpečnostní zákon s argumentem, že Hongkongu coby asijskému finančnímu centru zmítanému protesty přinese stabilizaci a prosperitu.

Washington už v souvislosti s bezpečnostním zákonem začal rušit výsady, kterých Hongkong užívá ve vztahu ke Spojeným státům - zastavil vývoz vojenského vybavení a zakázal hongkongským subjektům přístup ke své špičkové technologii.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...