Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA vykoupily veškeré dávky remdesiviru na tři měsíce dopředu. Ostatní země nedostanou nic

Lék Remdesivir | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lék Remdesivir | foto: Reuters

Washington Spojené státy vykoupily prakticky všechny zásoby léku remdesivir na následující tři měsíce. K medikamentu, u něhož byla prokázána účinnost proti covid-19, se tak ostatní země budou dostávat jen velmi těžko.

Lék remdesivir, který byl původně vyvinut k léčbě eboly, má patentovaný společnost Gilead Sciences, což znamená, že žádná jiná společnost jej nemůže vyrábět, uvádí server Guardian.

Odborníci jsou jednostranným jednáním USA znepokojeni. Nejen z důvodu toho, že remdesivir díky předzásobení nebudou moci získat jiné země, ale také kvůli širším důsledkům podobného chování v případě, že by byla vyvinuta vakcína.

Trumpova administrativa již ukázala, že je připravena přeplatit ostatní země a zajistit tak zdravotnické potřeby, které USA potřebují.

Lék Remdesivir
Lék Remdesivir u amerického výrobce Gilead

„Mají přístup k většině zásob remdesiviru, takže pro Evropu nezůstane nic,“ řekl Guardianu doktor Andrew Hill, vedoucí výzkumný pracovník na Liverpoolské univerzitě ve Spojeném království.

Prvních 140 tisíc experimentálních dávek bylo podáno po celém světě. Nyní Trumpova administrativa nakoupila více než 500 tisíc dávek, což pokrývá  veškerou produkci Gileadu za červenec a 90 procent z produkce v srpnu a září.

Amerika na prvním místě

„Prezident Trump uzavřel úžasnou dohodu, díky které zajistil Američanům přístup k prvnímu autorizovanému léku proti covid-19,“ řekl ministr zdravotnictví Alex Azar. „Chceme v maximální možné míře zajistit, aby jej mohl získat každý americký pacient, který remdesivir potřebuje,“ dodal.

Dohoda byla ohlášena poté, co vyšlo najevo, že pandemie v USA se vymkla kontrole. Anthony Fauci, přední odborník v oblasti veřejného zdraví, řekl Senátu v reakci na současnou situaci, že USA se posunují zpět. „Jdeme špatným směrem,“ prohlásil.

Minulý týden zaznamenala země nový rekordní denní nárůst 40 tisíc nových případů. „Nepřekvapilo by mě, kdybychom se dostali až na 100 tisíc případů za den,“ řekl Fauci. Podle něj budou čísla obětí velmi znepokojující.

USA celkově zaznamenaly více než 2,5 milionu potvrzených případů covid-19. Některé státy musely již zrušená opatření znovu zavést. V pondělí guvernér v Arizoně nařídil na měsíc uzavření barů, kin, tělocvičen a vodních center. Státy Texas, Florida a Kalifornie rovněž znovuzavedly určitá opatření.

Ohniska nákazy v USA

Ohniska nákazy v USA

Nákup světové zásoby remdesiviru ale není pouze reakcí na rostoucí počty nakažených. Ukazuje to rovněž na celkový přístup USA během pandemie, který razí strategii „Amerika na prvním místě“.

V květnu francouzský výrobce Sanofi uvedl, že pokud se vyvíjená vakcína ukáže jako funkční, USA k ní získají přístup jako první. Generální ředitel společnosti Paul Hudson tehdy pro Bloomberg prohlásil, že americká vláda má přednostní právo na objednávku proto, že investovala i přes možné riziko. Později své prohlášení ale pod nátlakem francouzské vlády stáhl.

Podle Andrewa Hilla, vědeckého výzkumníka v Británii, je problém v mechanismu přístupu k léčivu. „Jak je možné, že u prvního schváleného léku není určen mechanismus, který by zajišťoval zásobování mimo USA,“ dodává pro Guardian.

Kanadský premiér Justin Trudeau varoval, že pokud budou USA své spojence nadále přeplácet a překonávat, může to mít negativní důsledky. „Ve společném zájmu nás všech je spolupracovat na zajištění bezpečnosti našich občanů,“ uvedl.

„Je skandální, že americká vláda skoupila téměř veškeré zásoby na další tři měsíce,“ řekla pro zpravodajský server SBS Deborah Gleesonová, vědecká pracovnice na univerzitě v australském Melbourne.

Podle Gleesonové je k problému potřeba přistupovat ze širší perspektivy. Situace se podle ní musí řešit po celém světě, jinak se z pandemie nedostaneme.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...