Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chtěl velký ohňostroj u známého památníku amerických prezidentů. Indiáni mu zakázali vstup

Mount Rushmore. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mount Rushmore. | foto: Shutterstock

CUSTER/PRAHA Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystala na letošní oslavy Dne nezávislosti ve Washingtonu jeden z největších ohňostrojů v americké historii a přelety bojových letounů. Vše mělo začít již o den dříve u památníku Mount Rushmore v Jižní Dakotě. Teď se ale zdá, že prezidentovy plány zhatí indiánský kmen Oglala Sioux.

„Zaslal jsem dopis prezidentu Trumpovi, ve kterém jsem uvedl, proč mu nebude dovoleno vstoupit do našeho teritoria. Stane se tak kvůli nedostatku konzultací s velkým národem Siouxů. Nehovořil s námi on, ani nikdo z jeho týmu,“ uvedl pro televizi MSNBC předseda kmene Oglala Julian Medvědí Běžec.

Zdá se tak, že další akce, kterou chtěl prezident Donald Trump zažehnout svou kampaň, nedopadne dobře. Trump se měl v předvečer Dne nezávislosti zúčastnit ohňostroje na známém památníku amerických prezidentů Mount Rushmore v Jižní Dakotě.

Již předem bylo jasné, že u památníku bude na prezidenta čekat dav protestujících. Zástupci kmene Siouxů totiž dlouhodobě proti památníku se čtyřmi obřími podobiznami amerických prezidentů protestují s tím, že se nachází na jejich posvátné půdě. Autor sousoší byl navíc podle serveru BBC údajně zastánce nadvlády bělochů s vazbami na organizaci Ku Klux Klan.

„Je pro mě velmi problematické zůstat diplomatem. Máme v DNA ochranu naší země a opět se nám někdo snaží sem vejít bez konzultací. Mount Rushmore byl zbudovaný na jedné z našich nejposvátnějších hor. Měla pro nás velkou hodnotu, reprezentovala šest našich pradědů, než do ní vytesali americké prezidenty,“ dodal Medvědí Běžec.

„Je to nespravedlnost ukrást půdu původních obyvatel a pak tam vyrýt bledé tváře dobyvatelů, kteří se dopustili genocidy,“ řekl agentuře AP další z místních lídrů. Někteří ze Siouxů požadují zboření památníku, jiní chtějí část z turistických výdělků, které obří sochy přináší.

Proti účasti na velkých shromážděních, kterou je například i ohňostroj na Mount Rushmore, přitom ve středu varoval epidemiolog a člen Trumpova krizového štábu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. „Vyhýbejte se davům, noste roušky, udržujte vzdálenost od ostatních. Nezáleží na tom, jaký je důvod pro shromáždění, ať je to buď oslava, nebo demonstrace. Není v tom žádný rozdíl - noste roušky,“ napsal Fauci, který před několika dny řekl, že USA nemají pandemii pod kontrolou a současným tempem by mohlo v zemi brzy přibývat až 100 tisíc nově infikovaných denně.

Prezident dlouhodobě čelí kritice za to, že navzdory rostoucím počtům nakažených koronavirem v mnohých amerických státech stále pořádá velké společenské akce, jako například svoje volební mítinky či právě oslavu 4. července, kdy před 244 lety vyhlásilo 13 britských kolonií v Severní Americe svou nezávislost.

Ve středu Spojené státy překonaly rekord, když se tam poprvé od začátku pandemie prokázalo přes 50 tisíc pozitivních testů na koronavirus za 24 hodin.

,

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...