Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Hongkongu již zatkla dva lidi podle nového zákona. Nesli transparent a vlajku

Pro-demokratičtí protestující během pondělní demonstrace proti nové legislativě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro-demokratičtí protestující během pondělní demonstrace proti nové legislativě | foto: Reuters

Hongkong/Praha V Hongkongu doplatily první oběti na nový bezpečnostní zákon, jenž v úterý prosadila Čína. Ve středu byli zatčeni nejméně dva lidé, kteří údajně nesli vlajku a transparenty volající po nezávislosti. Podle zákona by kvůli „separatistickým“ myšlenkám mohli být vydáni do Číny.

Ve středu, tedy den po schválení nového zákona o národní bezpečnosti se v Hongkongu uskutečnila každoroční připomínka předání asijského finančního centra do správy Číně. Navzdory zákazu jakýchkoliv demonstrací, které úřady vydaly s argumentem, že by byly porušovány koronavirové restrikce zakazující shromáždění více než 50 lidí, lidé vyrazili do ulic. 

Svůj nesouhlas se systémem, který přijal další zákon, jenž omezuje svobodu obyvatel, dali najevo pomocí transparentů nebo vyvěšením hongkongských vlajek. Podle agentury AP  na nový zákon již doplatili nejméně dva lidé. 

Podle policejního vyjádření na Twitteru měl být jedním ze zatčených muž, který se nepokojů účastnil a držel vlajku nezávislého Hongkongu. Zatčen byl v městské nákupní čtvrti Causeway Bay, poté co policie demonstranty několikrát žádala, aby se rozešli, jelikož porušují zákon. 

Policie později zatkla také jednu ženu, jež měla držet transparent znázorňující britskou vlajku a volání po hongkongské nezávislosti. 

V rámci nepokojů bylo zatčeno více než 70 lidí, na nový zákon o národní bezpečnosti zatím doplatili tito dva.  

Nová právní úprava konkretizuje čtyři trestné činy. Rozděluje je na separatistické, podvratné, dále na teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň k dílčím činům stanovuje tresty, přičemž  nejtěžším trestem, se kterým bezpečnostní zákon pro Hongkong počítá, je doživotní vězení. 

Obžalovaní z porušení zákona o národní bezpečnosti by mohli být souzeni i na území pevninské Číny.  Šéf čínského státního úřadu pro Hongkong  Čang Siao-ming prohlásil, že nový zákon je bodem obratu Hongkongu k normalitě a princip „jedna země, dva systémy“ jen zdokonalí. Novou normu, přijatou v úterý, označil za narozeninový dárek pro Hongkong.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.