Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hongkongská policie dostala nové pravomoci. Smí provádět razie bez soudního povolení

Policie použila proti protestujícím v Hongkongu slzný plyn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie použila proti protestujícím v Hongkongu slzný plyn. | foto: Tyrone SiuReuters

HONGKONG/PRAHA Policejní složky v Hongkongu dostaly do rukou v rámci nových bezpečnostních opatření mnohem širší pravomoci, než měly doposud. Od úterý mohou provádět razie bez nutných povolení či zabavovat vybavení společností provozujících sociální sítě. Pokud by se někdo vzepřel, budou mu hrozit až dva roky vězení.

Prohledávat budovy, nařizovat internetovým společnostem, aby smazaly obsah na stránkách, či jim zabavovat vybavení, provádět razie a vyžadovat informace o politických uskupeních, které operují v městě. To jsou nové pravomoci hongkongské policie, které získala s novým zákonem na ochranu národní bezpečnosti.

Jestliže společnosti či občané nebudou s policisty spolupracovat, mohou jim bezpečnostní složky udělit pokutu až 100 tisíc hongkongských dolarů (cca 305 tisíc korun) a případně mohou strávit až dva roky za mřížemi, informoval v úterý deník South China Morning Post.

Jak upozorňuje prodemokratický deník SCMP, policie bude muset podle nově představených pravidel nadále žádat soudce o povolení k prohlídce. Dokument o nových pravomocích pro policii ale obsahuje jednu problematickou větu: „Za výjimečných okolností mohou policisté s vyšší hodností než asistent komisaře nařídit svým podřízeným, aby vešli do relevantních prostor a hledali důkazy bez povolení.“

Bezpečnostní složky budou moci také zabránit lidem vycestovat, pokud budou vyšetřováni. Nová opatření a pravomoci představila správkyně autonomní oblasti Hongkong Carrie Lamová po jednání Výboru pro ochranu národní bezpečnosti, který vznikl poté, co Čína (a následně i propekingské vedení Hongkongu) prosadila nový bezpečnostní zákon, jenž zakazuje jakékoliv projevy separatismu, podvratné činnosti, terorismus či spolupráci se zahraničními a vnějšími silami. Zákon umožňuje vydávání Hongkongčanů čínské justici.

Starší pár v rouškách prochází kolem policistů
Policie použila proti protestujícím v Hongkongu slzný plyn.

Při porušení zákona hrozí lidem až doživotní vězení. Za projevy separatismu lze ale považovat i například protestování proti čínské vládě, či nošení hongkongské vlajky. Prodemokratičtí politici se tak obávají, že pokud budou nadále požadovat svobodu a nezávislost na Číně, které se doposud Hongkong těšil, budou perzekvováni bezpečnostními složkami.

Policie v Hongkongu bude nově moci komukoliv zabavit majetek a zmrazit účty, pokud se stanou podezřelými z porušení nového bezpečnostního zákona. Zároveň budou občané města mít za povinnost nahlásit policii, pokud se dozví o tom, že někdo zákon porušuje. Nová legislativa ale zasáhla i internetové firmy.

Facebook protestuje

Podle zákona musí sociální sítě poskytnout policii informace o uživatelích, kteří budou například psát „separatistická hesla“ či volat po demonstracích proti čínskému režimu. Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí již vyslovili v pondělí nesouhlas a zatím informace poskytovat nebudou.

Facebook a jeho aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp v pondělí v samostatných prohlášeních uvedly, že nebudou zvažovat požadavky čínské vlády na poskytování dat svých uživatelů v Hongkongu. Chtějí vyčkat na posouzení zákona, včetně dopadů v oblasti lidských práv, a na konzultace s mezinárodními odborníky na problematiku lidských práv.

Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například „Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!“, které má podle hongkongské vlády separatistický význam. Kvůli tomuto sloganu je také už souzen první člověk. Třiadvacetiletý muž s takovým transparentem při protestu najel na motocyklu do policistů. Soud provinilci na základě nového zákona odmítl umožnit propuštění na kauci, mladík tak musí ve vazbě čekat na další jednání soudu, které bylo stanoveno až na 6. října.

Podobně jako Facebook a WhatsApp se rozhodl postupovat i Telegram či Twitter.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...