Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Brazílie už přišla o 300 tisíc obyvatel. Spoustu pacientů ošetřují zdravotníci na židlích, protože nejsou volné postele

Brazílie už přišla o 300 tisíc obyvatel. foto: Reuters

Původní zpráva
Porto Alegre (Brazílie) - Nemocnice v brazilském Porto Alegre začala přijímat mladší ročníky s mnohem závažnějšími projevy nemoci než doposud. Pohřební ústavy zaznamenávaly podnikatelský vzestup, zatímco vyčerpaný zdravotnický personál již v únoru prosil o lockdown, aby zachránili více životů. A tak Brazílie přišla o 300 tisíc obyvatel kvůli koronaviru.
  5:00

„Nasaďte své životy, abychom mohli zachránit ekonomiku,“ vzkázal Sebastião Melo, starosta Porto Alegra, koncem února. Dříve prosperující město se tak dopracovalo k zhroucení zdravotního systému, napsal deník The New York Times.

V Sao Paulu koupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci. Na pohřby se stojí hodinové fronty

Pandemie se světa drží přes rok a Brazílie je na samém vrcholu, kdy nejrůznější mutace sužují obyvatele, politika nefunguje a konspirační teorie žijí vlastním životem. Prezident Jair Bolsonaro virus stále nebere vážně, přestože země denně zveřejňuje nejvyšší světová čísla nakažených a mrtvých.

Ve středu Brazílie překonala 300 tisíc úmrtí na covid-19, přičemž každou hodinu této nemoci podlehlo zhruba 125 Brazilců. Veřejné i soukromé nemocnice se snažily o rozšíření jednotek intenzivní péče, zásobení ubývajícími dodávkami kyslíku a nedostatkovými sedativy.

Jednotky intenzivní péče v Brasílii, hlavním městě Brazílie, a dalších 16 brazilských států hlásí obrovský nedostatek lůžek, kdy mají volnou kapacitu pod 10 procent. Mnoho z nich se také potýká s rychle rostoucí nákazou.

Ve státě Rio Grande do Sul, kde leží i Porto Alegre, se počet čekajících na lůžko na jednotce intenzivní péče zdvojnásobil za poslední dva týdny na 240 pacientů, z nichž je každý v kritickém stavu.

V jednom z hlavních zdravotnických zařízení v Porto Alegre, Restinga e Extremo Sul, se pohotovost stala dalším přeplněným covidovým oddělením, kde spoustu pacientů ošetřovali zdravotníci na židlích, protože nebyly volné postele. Minulý týden armáda postavila stan jako polní nemocnici před hlavním vchodem, ale vedení nemocnice uvedlo, že přírůstek lůžek je téměř k ničemu pro personál, který je už tak na vypětí sil.

Brazílii hrozí kolaps zdravotnictví, za den hlásí přes 2000 obětí. V metropolích už nejsou volná lůžka

„Celý systém je na pokraji kolapsu,“ řekl Paulo Fernando Scolari, ředitel nemocnice. „Lidé mají stále vážnější příznaky, nižší hladinu kyslíku.“

Melo, který minulý rok kandidoval s příslibem zpřísnění restrikcí, řekl, že by lidé kvůli lockdownu hladověli. „Čtyřicet procent naší ekonomiky, pracovní síly je tvořeno šedou ekonomikou,“ řekl v rozhovoru. „Jsou tu lidé, kteří potřebují vydělávat, aby měli co jíst.“

Prezident Bolsonaro, jenž propaguje neúčinné a potencionálně nebezpečné návykové látky k léčbě covidu, pronesl, že lockdown je neudržitelný v zemi, kde převažuje chudoba. Zatímco několik brazilských států nařídilo v posledních týdnech odstávky podniků, k celostátním zákazům nedošlo.

Vakcína smrtelnější než nemoc

Epidemiologové tvrdí, že se Brazílie mohla vyhnout dodatečným lockdownům, kdyby vláda vybízela k nošení roušek, rozestupům a výrazně přispěla k výrobě vakcíny v loňském roce. Místo toho Bolsonaro často povzbuzoval masy lidí a vytvářel falešný pocit bezpečí mezi příznivci tím, že podporoval antimalarika a antiparazitika, i když přední zdravotníci varovali, že jsou výrobky neúčinné.

Protesty proti brazilskému prezidentu Bolsonarovi
Protesty proti brazilskému prezidentu Bolsonarovi

Bolsonarova vláda minulý rok odmítla přes 10 milionů dávek vakcíny od firmy Pfizer. Později prezident oslavoval neúspěchy klinických studiích čínské vakcíny CoronaVac, na kterou se Brazílie do značné míry spoléhala. Také vtipkoval, že farmaceutické společnosti nebudou odpovědné, pokud se z lidí, kteří dostali nově vyvinuté vakcíny, stanou aligátoři.

Brazílii straší amazonská mutace koronaviru. Zdravotnictví se řítí do kolapsu, další dny budou kritické

Terezinha Backesová, 63letá důchodkyně, která žila na okraji Porto Alegre, byla velice opatrná a ven vycházela pouze, když bylo potřeba, uvedl její synovec Henrique Machado. Ale její syn, jenž pracoval jako strážný a měřil lidem teplotu při vstupu do zdravotnického zařízení, přinesl nemoc domů počátkem března.

Backesovou hospitalizovali poté, co měla problémy s dýcháním. Jelikož neměli dostatek lůžek v nemocnici, tak ji ošetřovali na přeplněné chodbě, kde za tři dny zemřela. „Moje teta nedostala ani šanci bojovat o svůj život,“ řekl Machado. „Nechali ji jen tak na chodbě.“

Napříč zemí prostřednictvím sociálních sítí se také začaly šířit konspirační teorie. Jedna například tvrdí, že vakcína je smrtelnější než samotná nemoc. „Nedůvěra ve vakcínu a vědu je nebezpečný rys Bolsonarovy vlády,“ řekl doktor Miguel Nicolelis, brazilský neurolog z Dukeovy Univerzity. „Když v Brazílii mluví prezident, lidé poslouchají,“ dodal.