Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazílii straší amazonská mutace koronaviru. Zdravotnictví se řítí do kolapsu, další dny budou kritické

Obyvatelka brazilského města Manaus oplakává svou matku, která zemřela na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelka brazilského města Manaus oplakává svou matku, která zemřela na... | foto: Reuters

BRASÍLIA/PRAHA  Brazílie nyní prochází nejtemnějšími dny covidové epidemie. Prezident Bolsonaro v době, kdy se brazilské zdravotnictví řítí do kolapsu, vyzývá obyvatele, aby „přestali skučet“.

Poté, co v dubnu loňského roku nemocnice v brazilském městě Manaus musely přestat přijímat nové pacienty a úřady nechaly na místním hřbitově vyhloubit masové hroby, zdálo se, že nic podobného se už nemůže opakovat. Chyba lávky: v posledních dnech situace eskaluje podobným způsobem.

Muž v Manausu sleduje pracovníky veřejené pohřební služby odnášející tělo jeho...
Masové hroby nechaly úřady vyhloubit ve městě Manaus.

A to navzdory tomu, že podle vědeckých výzkumů ve dvouačtvrtmilionové metropoli brazilské Amazonie během první vlny epidemie prodělaly koronavirovou nákazu nejméně dvě třetiny obyvatel. Dosud se mělo se za to, že manauská populace dosáhla tzv. kolektivní imunity a je v relativním bezpečí. Jenže v Brazílii teď řádí nová mutace viru, vědci označovaná jako P.1, a zdá se, že je snáze přenosná a mnohem smrtelnější než základní kmen. Smrtící může být údajně i pro lidi, kteří již nákazou prošli. A podle některých teorií mutace P.1 pochází právě z města Manaus.

V posledních dnech čísla nákazy vystoupala do rekordních výšin v celé Brazílii. Denně teď v zemi na nemoc covid-19 umírá více než 1500 lidí. I při přepočtu na milion obyvatel jde o vysoká čísla, byť zůstávají o něco nižší než v nejzasaženějších zemích Evropy – třeba v porovnání s Českem či Spojeným královstvím je na tom Brazílie stále o mnoho lépe.

Jenže brazilské zdravotnictví není zdaleka tak výkonné ani technicky vybavené jako systémy v bohatých evropských státech. A tento deficit je teď znát. V mnoha částech rozlehlé Brazílie již došla lůžka, kyslík i personál a řada pacientů podle televize BBC zemře dříve, než se pro ně najde místo a adekvátní péče.

Miliony Brazilců v této těžké chvíli pobouřily výroky tamějšího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který ve středu prohlásil, že je třeba „přestat fňukat a skučet“ a ty obyvatele, kteří z obav před virem zůstávají doma, vyzval, aby se vrátili do práce.

„Bez práce a bez příjmů jsme odsouzeni k chudobě a čekají nás nepokoje a rabování,“ zopakoval podle listu Correio Braziliense Bolsonaro svůj narativ, kterého se drží od počátku epidemie: totiž že uzavírání ekonomiky kvůli obavám z pandemie nakonec způsobí víc neštěstí než virus samotný.

Bary na Copacabaně zavřely

Zdaleka ne všichni brazilští politici ale prezidentovy názory sdílejí a kritická situace posledních dnů opět ozřejmila spor mezi Bolsonarem a většinou guvernérů brazilských spolkových států. Ti mají značné pravomoci zahrnující i zdravotnictví.

Až do začátku března byla ve většině brazilských států protivirová opatření buď jen velmi mírná, nebo dokonce žádná. Obchody i restaurace zůstávaly otevřené, nošení obličejových masek bylo nanejvýš doporučené. To se v posledních dnech mění. Někteří guvernéři zavedli přísnější restrikce a Bolsonarovi nemohou přijít na jméno.

Například João Doria, guvernér nejlidnatějšího státu São Paulo, označil prezidenta v rozhovoru pro server BBC za „blázna, který dovedl zemi na pokraj kolapsu“. Brazílie teď podle něj musí bojovat s dvojím nepřítelem. „Tím prvním je virus, druhým Jair Bolsonaro,“ řekl guvernér.

V šestačtyřicetimilionovém svazovém státě São Paulo jsou od soboty zavřené všechny obchody kromě těch prodávajících zboží nezbytné pro život. Brzdit začal i třetí nejlidnatější stát Rio de Janeiro, kde zatím alespoň omezili otevírací dobu restaurací a barů a vyhlásili zákaz vycházení. Došlo dokonce i na jednu z brazilských ikon: zavřít musí stánky a prodejny občerstvení na plážích včetně slavné Copacabany v Rio de Janeiru. Brazílii každopádně čekají kritické dny.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...