28. srpna 2014 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatkli gang, který vypaloval amazonský prales a mýtiny prodával farmářům

Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amazonský deštný prales, též Amazonie - oblast v jižní Americe na území sedmi... | foto: new7wonders.com

SAO PAULO Brazilská policie rozbila zločineckou organizaci, která byla údajně největším ničitelem amazonského pralesa. Policisté zadrželi šest členů gangu, který způsobil v brazilské džungli škody za stamiliony dolarů a na dalších 14 osob vydal podle stanice BBC soud zatykače.

Členové zločinecké bandy čelí obvinění z ničení rozsáhlých veřejných pralesních území a jejich ilegálního prodeje farmářům. Policejní operace probíhala ve čtyřech brazilských státech včetně velmi odlehlých území Amazonie, kde gang vypalovačů pralesa způsobil škody za 220 milionů dolarů (4,5 miliardy korun). Mezi zadrženými je pět mužů a žena, kteří operovali ve státě Pará.

Brazílie sice před časem přijala přísné zákony trestající ilegální kácení pralesa vysokými postihy, rozšířená korupce mezi politiky i policisty však praktickou kontrolu jejich dodržování velmi komplikuje.

Členům zmíněného gangu, který byl podle prohlášení brazilské federální policie považován za "největšího ničitele brazilského deštného pralesa" hrozí až padesátileté tresty vězení. Kromě zmíněných ekologických zločinů jsou obviněni ze spiknutí, daňových úniků a praní špinavých peněz.

Hrozivá čísla o odlesňování brazilské džungle z přelomu století začala v minulých letech dostávat příznivější podobu, loni však po delší době meziroční úbytek zelených ploch opět vzrostl, konkrétně o 28 procent.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...