Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Brazilského prezidenta Temera obvinili z korupce a praní špinavých peněz

Svět

  7:32
RIO DE JANEIRO - Brazilská generální prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z korupce a praní špinavých peněz. Oznámila to ve středu televizní stanice Globo. Prokurátoři viní hlavu státu z braní úplatků v souvislosti s dekretem z roku 2017, který se týkal fungování brazilských přístavů.

Brazilský prezident Michel Temer. foto: Reuters

Temer, kterému vyprší mandát na konci roku a kterému se v minulosti již dvakrát podařilo v parlamentu zabránit svému vydání, trvá na své nevině. Úřadu v čele země se ujal v roce 2016 z pozice viceprezidenta po sesazení tehdejší prezidentky Dilmy Rousseffové parlamentem.

Bolsonaro chce v Brazílii ještě před inaugurací usnadnit držení zbraní. Věří, že tím sníží kriminalitu

Vyšetřovatelé mají podezření, že dekret o fungování přístavů mohl Temer vydat v zájmu logistické společnosti Rodrimar S. A. výměnou za finanční odměnu. Kromě Temera policie z korupce v této kauze viní dalších deset lidí včetně jedné z jeho dcer Maristely a dvou jeho blízkých spolupracovníků.

Z funkce odejde v lednu a ztratí tak imunitu

Soud s Temerem nemůže začít bez schválení dvoutřetinovou parlamentní většinou. Vzhledem k tomu, že prezident svůj úřad opustí k 1. lednu 2019, poslanci už žádost prokuratury nejspíš neprojednají. Po opuštění funkce ovšem Temer imunitu ztratí.

Prezident je podezřelý z korupce ještě v jiné kauze. Podle brazilské federální policie existují důkazy, že dostal úplatky od stavební firmy Odebrecht, která stojí v centru obřího korupčního skandálu, jenž se dotýká více než desítky zemí Latinské Ameriky. Prezident měl na úplatcích získat v přepočtu zhruba 6,6 milionu korun.

Autor: