7. ledna 2019 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šéfka brazilského úřadu chránícího Amazonii odstoupila po tlaku prezidenta Bolsonara

Brazilský prezident Jair Bolsonaro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilský prezident Jair Bolsonaro | foto: Reuters

Brasília Šéfka brazilského úřadu chránícího amazonské pralesy před nekontrolovaným odlesňováním v pondělí rezignovala po tlaku prezidenta Jaira Bolsonara. Zatímco nově zvolený krajně pravicový lídr Brazílie agenturu kritizuje například za údajně přemrštěné rozpočtové výdaje, jeho oponenti se obávají, že se ji pokouší oslabit a usnadnit zemědělcům kácení pralesů. Informovala o tom agentura Reuters.

Bolsonaro v neděli kritizoval výši částek, které Brazilský institut pro životní prostředí a obnovitelné přírodní zdroje (IBAMA) vydává za pronájem vozů určených k hlídaní složitě přístupných končin Amazonie. Poté, co prezident upozornil na údajné nejasnosti v rozpočtu úřadu, jeho šéfka Suely Araujová nejprve vydala prohlášení o „nepodložených obviněních“. Částka ve výši 28,7 milionu realů (172 milionů korun) podle ní pokryla roční pronájem 393 terénních vozů používaných agenty úřadu po celé zemi, včetně pohonných hmot, což je odpovídající částka. V pondělí však Araujová oznámila svou rezignaci.

Bývalá šéfka brazilského úřadu chránícího amazonské pralesy Suely Araujová.

Bývalá šéfka brazilského úřadu chránícího amazonské pralesy Suely Araujová.

Prezident, který mimo jiné uvažuje o možnosti vyvázat svou zemi z pařížské dohody o klimatu, již v kampani sliboval, že omezí možnosti úřadu udělovat vysoké pokuty, které jsou podle znalců nejúčinnějším prostředkem k ochraně amazonských pralesů před kácením.

Jeden z předních představitelů IBAMA Reuters řekl, že tlak na úřad je motivován Bolsonarovou snahou zbavit jej možnosti trestat pachatele ekologických zločinů. Kontrakt na pronájem vozů byl podle něho řádně schválen a proti předešlé smlouvě šetří státu prostředky.

Bolsonaro bývá srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a podobně jako on odmítá uznat vážnost klimatických změn způsobených lidskou činností, před níž varuje podstatná část vědců. Brazílie například krátce před Bolsonarovým nástupem stáhla nabídku hostit v příštím roce klimatický summit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz