Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik je trestně odpovědný, rozhodli nově lékaři

Svět

  12:12aktualizováno  19:57
OSLO - Nová lékařská zpráva považuje norského atentátníka Anderse Behringa Breivika, který loni v létě v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya zabil 77 lidí, za trestně odpovědného. Soud ho tak může potrestat i vězením.

Anders Behring Breivik

Předchozí listopadová zpráva Breivika označila za nesvéprávného, za což mu hrozila doživotní internace na psychiatrii.

Soud s Breivikem má začít 16. dubna a trvat deset týdnů. Hrozí mu 21 let vězení, případně doživotní umístění na psychiatrii. Nový psychiatrický posudek podle norského tisku poskytne soudu větší prostor při posuzování této kauzy a při rozhodování, zda by Breivik měl za své činy pykat ve vězení, nebo se podrobit ústavnímu léčení.

Nejnovější posudek je stejně jako ten listopadový nezávazný a má soudu sloužit výhradně jako poradní a pomocný dokument. Soud se však oběma posudky bude zabývat, jejich autoři budou během procesu vypovídat. Záleží jen na soudcích, zda Breivika nakonec označí za trestně odpovědného.

Novou zprávu o psychickém stavu atentátníka si soud vyžádal poté, co první posudek vyvolal širokou kritiku veřejnosti. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno o tom, že by Breivik měl být souzen.

Breivikův atentát

Loni 22. července nejdříve spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí. Poté na ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

Dnes zveřejněná zpráva psychiatrů Terje Törrisena a Agnar Aspaase nepovažuje Breivika za mentálně vyšinutého a nepříčetného a tvrdí, že je za své řádění plně odpovědný. "Kromě toho existuje vysoké riziko, že takový násilný čin zopakuje," cituje z posudku agentura DPA.

Sám Breivik opakovaně trval na tom, že je duševně v pořádku. Minulý týden v otevřeném dopise napadl první psychiatrický posudek. Napsal, že zavřít politického aktivistu, za kterého se považuje, do psychiatrické léčebny "je sadističtější a zlomyslnější než ho zabít". Breivikův právní zástupce dnes řekl, že jeho klient je s novým posudkem spokojený.

Breivik se doposud obával toho, že když je označován za nepříčetného, nebudou lidé brát vážně jeho více než 1500stránkový manifest, v němž vyložil své názory a který krátce před atentáty zveřejnil na internetu.

Breivik se k bombovému a střeleckém útoku přiznal, odmítl ale jakoukoli trestní odpovědnost. Své činy považuje za nutné pro záchranu Norska a celé Evropy před "hrozbou" muslimů a multikulturalismu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...