Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivika v soudní síni rozplakalo jeho vlastní video

Svět

  8:58aktualizováno  15:25
OSLO - V Norsku začal dlouho očekávaný soudní proces s masovým vrahem Andersem Behringem Breivikem, který loni v červenci pozabíjel na ostrově Utöya a při bombovém útoku v Oslu 77 lidí. Atentátník na úvod jednání prohlásil, že soud neuznává. Také se označil za spisovatele, s tím, že pracuje z vězení.

Breivika rozplakalo jeho vlastní video. foto: ČTK

Třiatřicetiletý Breivik do soudní síně přišel v černém obleku, bílé košili a béžové kravatě a po sejmutí pout zdvihl pravou ruku zaťatou v pěst. Je to jeho vlastní verze pozdravu pravicových extremistů, kterou předvedl již v minulosti. Podle 1500stránkového manifestu, který atentátník krátce před svými útoky rozeslal na asi tisícovku mailových adres doma i v zahraničí, tento pozdrav reprezentuje "sílu, čest a vzdor marxistickým tyranům v Evropě".

Obžalovaný hned v úvodu odmítl legitimitu soudu a zpochybnil nezávislost předsedkyně senátu. "Neuznávám norský právní systém, protože dostal mandát od stran, které podporují multikulturalismus," řekl.

Ke spáchání útoků, při nichž nejprve před úřadem norské vlády v centru Osla nastražil nálož, jejíž výbuch si vyžádal osm mrtvých, a poté na táboře mládežnického křídla vládnoucí Norské strany práce na ostrově Utöya postřílel 69 lidí, se dnes Breivik přiznal. Vinu však odmítl a zopakoval své dřívější tvrzení, že jednal v sebeobraně. Tvrdí, že útoky spáchal ve jménu boje proti multikulturalismu norské společnosti a obecně proti islamizaci Evropy.

Wenche Elizabeth Arntzenovou, která společně se soudcem Arnem Lyngem předsedá senátu, Breivik obvinil, že "je přítelkyní Hanne Harlemové, sestry (někdejší norské premiérky) Gro Harlemové Brundtlandové, což vyvolává otázky kolem její způsobilosti". Obhájce obžalovaného Geir Lippestad upozornil, že se nejedná o oficiální námitku.

Státní zástupkyně Inga Bejerová Enghová se poté pustila do téměř hodinového čtení obžaloby. Uvedla jména všech obětí útoků s detailním popisem toho, jak která z nich byla zabita či zraněna. Někteří z přítomných v sále se při jejím projevu nahlas rozplakali. Jedna dívka se o přestávce procesu zhroutila a musela být ošetřena.

Sám Breivik naopak na sobě nedal znát žádné emoce a naslouchal často s pohledem sklopeným na stůl před sebou. Později však obžalovanému také vyhrkly slzy, a sice když prokuratura pustila jeho propagandistické video namířené proti muslimům, které před vražděním Breivik umístil na serveru YouTube.

Neprojevil žádné emoce

V některých momentech se Breivik dokonce lehce usmál. Například, když soud odpoledne přehrával jeden z jeho telefonátů policii z ostrova Utöya. Breivik se představil jako "velitel". V telefonátu policii oznamoval, že se chce vzdát. U soudu nechali pustit také video z bezpečnostních kamer, které zachytily explozi v Oslu. Ani u něj Breivik neprojevil žádné emoce, stejně jako u videa pořízeného během střelby z vrtulníku nad ostrovem.

Stejně nepohnutě působil, když byl u soudu přehráván asi tříminutový telefonát zoufalé dívky z ostrova Utöya. Vyšetřovatelům Breivik řekl, že je velitel odporu v ultrapravicové militantní skupině vytvořené po vzoru templářských rytířů, policie však nenašla žádné stopy takové organizace a domnívá se, že Breivik jednal sám. "Podle našeho názoru taková síť neexistuje," řekl dnes prokurátor Svein Holden.

Dnešní jednání bylo věnováno úvodním procedurám a čtení obžaloby. V úterý zahájí Breivik svou výpověď, na kterou má vyhrazených pět dní.

Vzhledem k Breivikovu přiznání bude stěžejním tématem procesu otázka, zda masakr spáchal duševně vyšinutý jedinec, nebo člověk reprezentující sílící nespokojenost s norskou otevřeností vůči přistěhovalcům. Dvě nezávislé zprávy psychiatrů dospěly k protikladným závěrům.

Většinu z Breivikových obětí tvořily děti

V případě, že Breivik bude shledán svéprávným, může být odsouzen nejvýše k 21 letům vězení, což je v Norsku maximální délka trestu. Tento trest ale může být u zvlášť nebezpečných zločinců opakovaně prodlužován o pět let až na doživotí.

Program soudu s Breivikem:

16. dubna: Čtení obžaloby. Úvodní projev prokuratury a obhajoby.

17. - 23. dubna: Výpověď obžalovaného.

24. dubna: Čtveřice svědků vypovídá o pumovém útoku na vládní komplex v centru Osla z 22. července loňského roku.

24. - 25. dubna: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech atentátu na vládní úřady.

25. - 30. dubna: Vypovídá 15 svědků bombového atentátu na vládní budovy.

30. dubna: Výpověď o následcích útoků pro zasažené úřady.

1. a 2. května: Volný den.

3. května: Výpověď o Breivikově příjezdu na ostrov Utöya a o zbraních, které použil k postřílení 69 členů tamního tábora sociálnědemokratické mládeže.

4. - 11. května: Soudní expert a ohledávač mrtvol budou vypovídat o obětech z ostrova Utöya.

14. - 16. května: Svědectví přeživších z ostrova Utöya. Celkem bude před soudem svědčit 46 poškozených v případu.

17. a 18. května: Volný den (17. května slaví Norsko státní svátek).

21. května - 1. června: Pokračuje svědectví přeživších osob (výjimkou je 28. květen, kdy je u soudu volný den).

4. června: Popis zadržení obžalovaného.

4. - 5. června: Pět svědků bude mluvit o svých kontaktech s obžalovaným.

6. června: Informace o vyšetřování případu.

7. - 15. června: Obhajoba přednese své důkazy a předvede asi 40 svědků.

18. - 20. června: Vyjádření soudních psychiatrů.

21. a 22. června: Závěrečná vystoupení.

Rozsudek se očekává do 20. července.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....