Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kolonialismus běžné Afričany nepoškodil, napsala britská politička. Spolustraníci ji podpořili

Britská ministryně pro rovnost Kemi Badenochová (3. prosince 2020) foto: Profimedia.cz

Britská ministryně pro rovnost Kemi Badenochová vzbudila pobouření. V uniklé konverzaci na WhatsAppu napsala, že se nestará o dědictví kolonialismu v Nigérii, protože příchod Britů tam změnil pouze postavení místních elit, nikoliv běžných lidí. Opoziční labouristé ji za slova zkritizovali, u konzervativních spolustraníků se jí však dostalo podpory.
  21:12

„Nestarám se o kolonialismus, protože (vím), co jsme dělali, než se sem kolonialismus dostal,“ napsala Badenochová, jež je nigerijského původu, ve WhatsApp skupině Konzervativní přátelé Nigérie (CFoN). „(Kolonizátoři) přišli a prostě vytvořili jinou skupinu vítězů a poražených,“ vysvětlila.

Podle ní v té době neexistoval žádný koncept „práv“ a nové pořádky proto běžné občany příliš nezasáhly. „Lidé, kteří tratili, byli příslušníci staré elity, ne běžní lidé.“

Záznam konverzace poskytla serveru Vice News bývalá investiční bankéřka a zakladatelka CFoN Funmi Adebayoová s tím, že poznámky Badenochové jsou „nebezpečné a ignorantské“ a že se ministryně kvůli nim nehodí na svou pozici.

„Zprávy ukazují hluboký nedostatek porozumění a ignoranci, pokud jde o dopad britského kolonialismu, zejména na národy Commonwealthu,“ uvedla Adebayoová. Dodala, že Badenochová pro ni byla vzorem a že se cítí být „hluboce zrazena“ jejími názory.

V konverzaci se ministryně též vyjadřuje ke kritické rasové teorii, akademickému proudu, podle něhož je rasismus stále součástí amerického a britského práva a běloši jsou v jeho rámci privilegovanou skupinou. Badenochová popisuje, jak se střetla s jednou z hlavních zastánkyní této teorie Kimberlé Crenshawovou z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA).

„Na konci už byla prakticky v slzách, nikdy předtím neslyšela argumenty, které jsem uváděla, a nemohla reagovat. A pak začala křičet, že nemám právo být na panelové diskuzi, protože jsem nečetla její knihu,“ napsala Badenochová.

Uniklé zprávy vyvolaly pobouření. Labouristická poslankyně Bell Ribeiroová-Addyová je označila za „zabedněné, rozvratné a bolestně nepřesné“.

Británie je pro ostatní vzorem v rasové rovnosti, tvrdí vládní zpráva

Badenochová je vycházející hvězdou britských konzervativců. Ti ji přispěchali ve sporu na pomoc. Podle poslance Bernarda Jenkina „levice honí“ ženy černé pleti, protože ví, že s nimi konzervativci „budou nezastavitelná politická síla“. „K bílým konzervativním mužům se takto nechovají,“ dodal.

Konzervativní server The Spectator poukazuje, že ještě před příchodem Evropanů fungoval v Africe obchod s otroky a jejich majitelé je prodávali přímo kolonizátorům. Ke zrušení trhu s otroky v Britském impériu přispěl významnou měrou nátlak bělošských církví, především kvakerů.

Server Vice News též zveřejnil jinou část konverzace, v níž se Badenochová vymezuje vůči transsexuálům jako „mužům využívajícím ženské toalety“. Výrok se setkal s odmítavými reakcemi několika LGBT skupin.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....