130 let

Britská ministryně pro rovnost Kemi Badenochová (3. prosince 2020) | foto: Profimedia.cz

Kolonialismus běžné Afričany nepoškodil, napsala britská politička. Spolustraníci ji podpořili

Svět
  •   21:12
Britská ministryně pro rovnost Kemi Badenochová vzbudila pobouření. V uniklé konverzaci na WhatsAppu napsala, že se nestará o dědictví kolonialismu v Nigérii, protože příchod Britů tam změnil pouze postavení místních elit, nikoliv běžných lidí. Opoziční labouristé ji za slova zkritizovali, u konzervativních spolustraníků se jí však dostalo podpory.

„Nestarám se o kolonialismus, protože (vím), co jsme dělali, než se sem kolonialismus dostal,“ napsala Badenochová, jež je nigerijského původu, ve WhatsApp skupině Konzervativní přátelé Nigérie (CFoN). „(Kolonizátoři) přišli a prostě vytvořili jinou skupinu vítězů a poražených,“ vysvětlila.

Podle ní v té době neexistoval žádný koncept „práv“ a nové pořádky proto běžné občany příliš nezasáhly. „Lidé, kteří tratili, byli příslušníci staré elity, ne běžní lidé.“

Záznam konverzace poskytla serveru Vice News bývalá investiční bankéřka a zakladatelka CFoN Funmi Adebayoová s tím, že poznámky Badenochové jsou „nebezpečné a ignorantské“ a že se ministryně kvůli nim nehodí na svou pozici.

„Zprávy ukazují hluboký nedostatek porozumění a ignoranci, pokud jde o dopad britského kolonialismu, zejména na národy Commonwealthu,“ uvedla Adebayoová. Dodala, že Badenochová pro ni byla vzorem a že se cítí být „hluboce zrazena“ jejími názory.

V konverzaci se ministryně též vyjadřuje ke kritické rasové teorii, akademickému proudu, podle něhož je rasismus stále součástí amerického a britského práva a běloši jsou v jeho rámci privilegovanou skupinou. Badenochová popisuje, jak se střetla s jednou z hlavních zastánkyní této teorie Kimberlé Crenshawovou z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA).

„Na konci už byla prakticky v slzách, nikdy předtím neslyšela argumenty, které jsem uváděla, a nemohla reagovat. A pak začala křičet, že nemám právo být na panelové diskuzi, protože jsem nečetla její knihu,“ napsala Badenochová.

Uniklé zprávy vyvolaly pobouření. Labouristická poslankyně Bell Ribeiroová-Addyová je označila za „zabedněné, rozvratné a bolestně nepřesné“.

Británie je pro ostatní vzorem v rasové rovnosti, tvrdí vládní zpráva

Badenochová je vycházející hvězdou britských konzervativců. Ti ji přispěchali ve sporu na pomoc. Podle poslance Bernarda Jenkina „levice honí“ ženy černé pleti, protože ví, že s nimi konzervativci „budou nezastavitelná politická síla“. „K bílým konzervativním mužům se takto nechovají,“ dodal.

Konzervativní server The Spectator poukazuje, že ještě před příchodem Evropanů fungoval v Africe obchod s otroky a jejich majitelé je prodávali přímo kolonizátorům. Ke zrušení trhu s otroky v Britském impériu přispěl významnou měrou nátlak bělošských církví, především kvakerů.

Server Vice News též zveřejnil jinou část konverzace, v níž se Badenochová vymezuje vůči transsexuálům jako „mužům využívajícím ženské toalety“. Výrok se setkal s odmítavými reakcemi několika LGBT skupin.

Autor: jhr
  • Vybrali jsme pro Vás