Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vyzbrojit po vzoru NATO. Británie chce, aby se Moldavsko ubránilo ruské invazi

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová (12. prosince 2021) foto: POOLReuters

Velká Británie chce poslat do Moldavska moderní zbraně, které by mu poskytly ochranu před případnou hrozbou ruské invaze. Prozatím probíhají jednání, která mají zjistit, zda moldavská obrana dokáže odvrátit jakékoli možné budoucí napadení země.
  10:53

S odvoláním na britskou ministryni zahraničí Liz Trussovou to napsal web listu The Daily Telegraph.

Šéfka britské diplomacie přitom podle deníku poukázala na to, že ruský prezident Vladimir Putin je rozhodnutý vytvořit „větší Rusko“. A to bez ohledu na to, že se při jeho nařízené invazi na Ukrajinu nepodařilo dosáhnout rychlého úspěchu.

Rusko označilo svou agresi, kterou zahájilo 24. února, za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je odzbrojit Ukrajinu a zbavit ji radikálních protiruských nacionalistů. Kyjev a jeho spojenci to odmítli jako zjevnou nepodloženou záminku k zahájení války.

Trussová podle webu The Telegraph sdělila, že s Kišiněvem nyní pokračují jednání, jež mají zjistit, zda moldavská obrana dokáže odradit jakékoli možné budoucí napadení země. „Chtěla bych, aby bylo Moldavsko vyzbrojené podle standardů Severoatlantické aliance. O tom s našimi spojenci diskutujeme,“ řekla.

„Putinovy ambice vytvořit větší Rusko jsou naprosto jasné. A to, že jeho pokusy o dobytí Kyjeva nebyly úspěšné, neznamená, že se těchto svých ambicí vzdal,“ upozornila ministryně.

Moldavsko, které na jihozápadě sousedí s Ukrajinou, není členem NATO. Pokud budou plány Trussové schváleny, členové Aliance by zemi mohli poskytnout moderní zbraně místo dosavadní výzbroje ze sovětské éry a vycvičili by moldavské vojáky k jejich použití, poznamenal The Telegraph.

Panují obavy, že Moskva bude chtít získat kontrolu nad celou jižní Ukrajinou a získat tak pozemní přístup do Podněstří. To je separatistická oblast v Moldavsku, kterou Rusko od devadesátých let prakticky také okupuje. Od roku 1992, kdy byla uzavřena mírová dohoda mezi separatisty a moldavskou armádou, je v tomto regionu kontingent asi 1500 ruských vojáků.

Ukrajina a okolní státy, červeně vyznačeno Podněstří
Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat