1. února 2017 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie omilostnila desetitisíce lidí odsouzených za homosexuální styk

Matematik a průkopník počítačů Alan Turing | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematik a průkopník počítačů Alan Turing | foto: wikimedia/turingarchive

PRAHA V úterý bylo ve Velké Británii posmrtně omilostněno padesát tisíc homosexuálních a bisexuálních lidí, kteří byli odsouzeni za homosexuální styk v době, kdy byl zločinem. Takzvaný „Turingův zákon“ je součástí nového zákona o policejním dohledu a zločinu. Omilostňuje i dalších 15 tisíc žijících homosexuálů a bisexuálů.

Lidem, kteří zemřeli, bude automaticky udělen pardon, jejich rodiny o tom vláda informovat nebude. Nová legislativa neomilostňuje lidi, kteří donutili ostatní sexuálnímu styku, nebo měli styk s nezletilými.

Zákon se vztahuje nejen na posmrtné omilostnění, ale uděluje také pardon za homosexuální styk více než 15 tisícům žijících mužů. Ti mohou požádat ministerstvo vnitra o udělení milosti.

„Je to skutečně významný den,“ řekl k zákonu ministr spravedlnosti Sam Gyimah. „Nikdy nemůžeme odčinit způsobenou újmu, ale omluvili jsme se a učinili krok, abychom napravili to špatné,“ dodal.

Alan Turing, podle kterého je zákon pojmenovaný, byl matematik a průkopník počítačů, který pomohl Spojencům za Druhé světové války rozklíčovat kódování stroje Enigma. Turing byl totiž v roce 1952 odsouzen za homosexuální styk. Dostal na výběr mezi vězením a chemickou kastrací. Turing si zvolil kastraci. Dva roky poté byl doma nalezen mrtvý. Pitva ukázala na otravu kyanidem a jeho smrt byla prohlášena za sebevraždu. Omilostněn byl až v roce 2013.

Alan Mathison Turing

„Je to úžasná věc, že se nám podařilo stavět na základě milosti udělené Alanu Turingovi a rozšířit ji na tisíce mužů, kteří byli neprávem odsouzeni za sexuální útok, který by dnes nebyl zločinem,“ uvedl pro deník Telegraph Lord Sharkey.

Homosexualita byla zločinem v Anglii do roku 1967 a ve Skotsku do roku 1980. Jako poslední zrušilo zákon zakazující homosexuální styk Severní Irsko v roce 1982.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz