8. října 2019 11:52, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie se připravuje na kolaps ‚rozvodových‘ jednání. Do odchodu zbývá 23 dní

Desítky tisíc lidí pochodovaly centrem Londýna na podporu iniciativy, která se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desítky tisíc lidí pochodovaly centrem Londýna na podporu iniciativy, která se... | foto: Reuters

PRAHA Británie se připravuje na kolaps brexitových jednání s Evropskou unií na konci tohoto týdne. Pokud se skutečně nepodaří vyjednat „rozvodovou“ dohodu, bude to mít vliv na budoucí obranou a bezpečnostní spolupráci s Bruselem. S odvoláním na vysoce postavený zdroj z britské vlády o tom informoval časopis The Spectator.

Podle bývalé ministryně Amber Ruddové by mohl být zdrojem kontroverzní poradce premiéra Dominic Cummings. Do termínu odchodu Británie z Evropské unie, pro který se roku 2016 vyslovili voliči v referendu, zbývá 23 dní.

„Jednání tento týden pravděpodobně skončí,“ uvedl zdroj konzervativního časopisu The Spectator. Vinu na tom podle něj nese irský premiér Leo Varadkar, který „nechce vyjednávat“. „Docela dost lidí v Paříži a Berlíně by rádo jednalo o naší nabídce, ale (německá kancléřka Angela) Merkelová a (francouzský prezident Emmanuel) Macron nebudou tlačit na (hlavního vyjednavače EU Michela) Barniera, dokud Irsko neřekne, že chce vyjednávat,“ uvedl zdroj.

Někteří Britové jsou zastánci takzvaného tvrdého brexitu.
V posledních týdnech byly v Londýně hlavně demonstrace odpůrců brexitu.

Minulý týden zaslal britský premiér Boris Johnson do Bruselu návrh na řešení sporu kolem takzvané irské pojistky. Na základě jím navrhovaného mechanismu by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by byly prováděny v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici. Unijní představitelé přijali návrh chladně, vyjádřili ale ochotu o něm jednat.

Podle zdroje časopisu The Spectator nyní existují jen dvě možnosti: „Buď odejdeme z EU bez dohody 31. října, nebo budou volby a bez dohody odejdeme po nich.“

Zatím nejsou žádné pokroky

Vládní zdroj rovněž uvedl, že odchod z EU bez dohody bude mít vliv na budoucí obrannou a bezpečnostní spolupráci Londýna s Bruselem. „Dáme soukromě i veřejně jasně najevo, že země, které se postaví proti odkladu (brexitu) budou první v řadě pro budoucí spolupráci,“ uvedl. V minulých dnech se objevily spekulace, že by Británie mohla přesvědčit Maďarsko, aby při hlasování odklad termínu brexitu vetovalo.

Naopak země, které budou souhlasit s odkladem brexitu, chce Londýn potrestat. „Podporu odkladu bude tato vláda vnímat jako nepřátelské vměšování do domácí politiky a více než polovina veřejnosti s námi bude souhlasit,“ uvedl zdroj s tím, že takové země se postaví „na konec řady“ při budoucí spolupráci s Británií.

Podle bývalé ministryně práce a sociálních věcí Amber Ruddové se zdá, že zdrojem časopisu The Spectator je Johnsonův kontroverzní poradce Dominic Cummings. Vyjádření je podle ní „zuřivé a zoufalé“.

V Bruselu se v úterý dál jedná o možnosti uzavření „rozvodové“ dohody. Pondělní rozhovory podle agentury DPA žádný zjevný pokrok nepřinesly.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.