Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Británie se připravuje na možný kolaps zdravotnictví v Londýně, do provozu byla znovu uvedena polní nemocnice

Covid 19

  11:51aktualizováno  19:29
LONDÝN - Británie se připravuje na možný kolaps zdravotnictví v Londýně, který by mohl nastat v důsledku šíření covidu-19. Podle agentury Reuters to uvedl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Do stavu pohotovosti byla opět uvedena polní nemocnice státního systému NHS, která pacientům sloužila už na jaře. Polovina všech hospitalizovaných pacientů v Londýně má covid-19, v rámci celé Anglie je to třetina, informovala stanice BBC.

Logo britského Národního zdravotnického systému (NHS) foto: ČTK

Británie má za den přes 50 tisíc nakažených, rekordní počet od začátku pandemie hlásí i Irsko

„Samozřejmě se obávám tlaku na NHS,“ komentoval Hancock informace, že londýnské nemocnice ve státním zdravotnickém systému mohou do dvou týdnů pod náporem nových pacientů s covidem-19 zkolabovat. Hrozí, že některé kliniky v Anglii budou moci poskytovat péči pouze o nemocné s covidem-19 a budou nuceny omezit ostatní služby.

„Vytváříme další zdroje, abychom zajistili, že NHS dostane potřebnou podporu v těch částech země, které jsou pod největším tlakem,“ sdělil Hancock. „Například v Londýně zajišťujeme, aby byla (nemocnice) Nightingale v pohotovostním režimu pro případ potřeby. A pokud to bude zapotřebí, samozřejmě se využije.“Již nyní mnohá zařízení ruší rutinní operace a objevují se náznaky, že omezení péče se týká také rakoviny, napsala BBC. Tento týden například vyšlo najevo, že v londýnské nemocnici King’s College byly odloženy operace, které mohou pacientům s rakovinou zachránit život, protože lůžka obsadili nemocní s covidem-19.

‚Nevozte do nemocnic lidi s malou nadějí na přežití.‘ USA a Británie řeší kvůli covidu obrovské problémy

Británie ve středu poprvé od dubna zaznamenala více než tisíc úmrtí s covidem-19 za den. Potvrzených případů nákazy za posledních 24 hodin přibylo 62.322, což je od počátku epidemie nejvyšší denní přírůstek. V Anglii a Skotsku od úterý kvůli zhoršení epidemické situace opět platí plošná uzávěra. Obavy vzbuzuje především nová, nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, která se na konci minulého roku objevila na jihu Anglie. Každý den je hospitalizováno v průměru přes 3000 pacientů, což představuje asi trojnásobek hospitalizací pacientů se všemi respiračními onemocněními během běžné zimní sezóny.

Ministryně vnitra Priti Patelová  v televizi BBC uvedla, že Británie „v příštích dnech“ oznámí další zpřísnění koronavirových opatření. Odmítla přitom vyloučit, že jejich součástí bude i zákaz cestování do zahraničí. Úřady již nyní cesty nedoporučují.

Covidová nemocnice Nightingale je umístěna ve východním Londýně, její maximální kapacita může být až 4000 lůžek. V provozu byla za jarní koronavirové vlny, nakonec ale v důsledku zlepšení koronavirové situace poskytla péči pouhým 51 pacientům. V květnu byla uzavřena.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat