Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Británie snížila stupeň rizika kvůli koronaviru a postupně mírní restrikce. Méně nakažených hlásí i Itálie

Muž stojí ve frontě u prodejny B & Q store v britském Liverpoolu. foto: Reuters

Londýn - Británie v pátek na doporučení zdravotnických expertů snížila stupeň nebezpečí kvůli pandemii koronaviru. Nyní v zemi platí třetí stupeň rizika z pěti, což znamená, že virus se v populaci dál šíří, počet případů však už neroste vysokým tempem a nehrozí kolaps zdravotního systému, napsal server BBC.
  16:31aktualizováno  20:13

Podle něj vláda rovněž uvažuje o zmírnění karanténních opatření pro cestovatele, takže turisté přijíždějící z některých zemí by od července už nemuseli povinně do izolace.

Podle páteční vládní statistiky zemřelo v Británii za uplynulých 24 hodin 173 pacientů s koronavirem, což bylo více než předchozí den, kdy bylo obětí 135. Počet nových případů nákazy se zvýšil o 1346. Celkem se v zemi od začátku epidemie infekce virem SARS-CoV-2 prokázala u více než 301 000 lidí, 42 461 z nich zemřelo.

Británie si v květnu půjčila 1,6 bilionu korun. Veřejný dluh poprvé od roku 1963 překročil 100 procent HDP

„To, že se Spojené království posunulo na nižší stupeň nebezpečí je pro celou zemi důležitý krok a důkaz, že obyvatelé Británie s virem odhodlaně bojovali... Plán vlády funguje. Počty nakažených rychle klesají,“ řekl v pátek ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Panel expertů, v němž zasedají i hlavní zdravotničtí poradci kabinetu pro jednotlivé země Spojeného království, ale varoval, že snížení stupně rizika neznamená, že lidé už nemusejí dodržovat pravidla jako je například udržování odstupů na veřejnosti nebo zákaz shromažďování. „Počet případů trvale klesá... neznamená to ale, že pandemie je za námi. Virus se stále šíří a lokálně mohou vznikat nová epicentra nákazy,“ uvedli odborníci.

V Británii už postupné uvolňování restrikcí začalo před několika týdny, vláda ale čelila kritice, že některé zákazy zrušila ještě předtím, než se snížil stupeň rizika, napsal list The Times. V pondělí se například v Anglii po třech měsících mohly znovu otevřít obchody či zoologické zahrady. Ve Walesu se obchody otevřou až po tomto víkendu, oznámil waleský první ministr Mark Drakeford. Školy se podle něj otevřou 29. června a teprve v červenci začne uvolňování restrikcí ohledně cestování a turistiky.

Velké změny zřejmě britská vláda chystá i ohledně pravidel pro turisty ze zahraničí a Brity, kteří se chystají vycestovat na dovolenou. Dosud pro všechny platí po překročení britských hranic povinná dvoutýdenní karanténa, už od července by ale mohly vzniknout tak zvané cestovatelské koridory s některými zeměmi.

Na základě dohody by pak lidé mezi konkrétními státy jezdili bez omezení, podle BBC je na spadnutí například dohoda s Portugalskem.

Situace se zlepšuje i v Itálii

V Itálii dál rychlým tempem ubývá lidí, kteří mají aktuálně pozitivní test na koronavirus - ještě ve čtvrtek jich bylo přes 23 000, v pátek jich úřady registrují 21 543. Oproti předchozímu dni se snížila i denní bilance úmrtí, a sice z 66 na 47. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje úřadu civilní ochrany.

Celkem se od začátku epidemie nemoci covid-19 koncem února v Itálii virem SARS-CoV-2 nakazilo 238 011 lidí a země je v tomto ohledu osmým nejvíce postiženým státem světa. Mrtvých registrují úřady 34 561, což je nejvíce na světě po USA, Brazílii a Británii. Uzdravených je skoro 182 000.

Nejvíce nemocných má stále severní region Lombardie, který je od počátku v Itálii epicentrem epidemie. Infikovaných lidí je tam nyní 12 448, což je více než polovina z celkového počtu v zemi. V lombardských nemocnicích pečují o zhruba 1500 pacientů s těžším průběhem nemoci covid-19, šest desítek z nich je na jednotkách intenzivní péče.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...