Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nenarušujte náš vzdušný prostor, žádají Britové Rusy. Chtějí se vyhnout tureckému scénáři

Svět

  6:00
MOSKVA - Britské vojenské úřady minulý týden jednaly se svými ruskými protějšky kvůli narušování vzdušného prostoru. Ruská letadla se totiž každý druhý měsíc přiblíží k tzv. britským oblastem zájmu. Královské letectvo se tímto jednáním chce vyhnout tureckému scénáři, tedy sestřelení ruského letadla, které vyeskalovalo napětí mezi Ruskem a Tureckem.

Ruský letoun Bear je vyprovázen tryskovým letadlem RAF. foto: Ministry of Defence/Crown Copyright

„V posledních měsících jsme byli svědky mnoha vpádů do britské letové informační oblasti,“ uvedl ministr obrany Michael Fallon. „Tato letadla neodpovídala na komunikaci z řízení letového provozu nebo dokonce na signály, které jsme vyslali z letadel, abychom je zachytili. O tom všem jsme v Moskvě diskutovali,“ dodal Fallon.

Další incident. Ruská válečná loď vystřelila na turecké rybáře, šlo o varování

Ruské bombardéry se zatoulávají k Británii několikrát do roka a Britům pomalu dochází trpělivost. Jak podotýká Fallon, ruská letadla nikdy nenarušila britský vzdušný prostor úplně. Vždy se držela na hranicích území, které ale Velká Británie už považuje za své zájmové oblasti.

Minulý měsíc například stíhačky královského letectva RAF musela vzlétnout kvůli dvěma ruským bombardérům pohybujícím se nad Atlantikem. Podobný incident přitom vojenské letectvo britských ozbrojených sil muselo řešit již v říjnu v Severním moři. Podle International Business Times k takovým incidentům dochází zhruba co měsíc. RAF zachytilo ruské strategické bombardéry Bear již například v květnu nebo v lednu, stejně jako několikrát v průběhu minulého roku.

Podle Fallona jsou tyto incidenty otravné. Komentoval je i premiér David Cameron, podle něhož se na sebe Rusko pravděpodobně snaží jen upozornit. Velká Británie by podle něj na tyto snahy neměla nijak výrazně reagovat.

Obvyklé provokace

Jak připomněl deník The Guardian, za studené války bylo běžné, že Rusko takovým způsobem provokovalo své nepřátele. S pádem Sovětského svazu ale na tuto činnost došly peníze, dálkové lety tak začalo Rusko provozovat zase až na počátku nového tisíciletí.

Generál Evgenij Bužinsky, který vede v Moskvě think thank specializující se na obranu a bezpečnost, ale na nynějších pohybech ruských letadel nic provokativního nevidí.

„Ruské dálkové letectví začalo být aktivnější kolem roku 2005. Po dobu 10 let jsme létali na stejných trasách, se stejnou vzdáleností (do Británie). Protože se situace změnila, tak se to náhle považuje za hrozbu. Ale předtím to nikdo jako hrozbu nevnímal. Létali jsme, vy jste létali, všem to bylo jedno. Vše záleží na kontextu,“ hájí ruský přístup.

Zkušenosti s ruskými letadly mají i jiné země. O svých zkušenostech může nyní vyprávět i Turecko, které v listopadu tohoto roku sestřelilo poblíž svých hranic se Sýrií ruský vojenský letoun Su-24 . Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana takto Turecko hájilo svou bezpečnost a práva tureckých „bratří“ v Sýrii. Přestože vyjádřil přání, aby nedošlo k eskalaci napětí mezi oběma zeměmi, ruská vláda na počátku měsíce zveřejnila seznam tureckých výrobků, jejichž dovoz od Nového roku zakáže.

Nejnověji se tento konflikt vyostřil v neděli, kdy ruská bojová loď varovně vystřelila na turecké rybářské plavidlo. Moskva si posléze povolala tureckého vojenského atašé.

V říjnu si pak naopak stěžovalo Rusko a obvinilo Francii, že se její bojový letoun nebezpečně přiblížil k letadlu s ruskou parlamentní delegací. K manévrům se ale následně přihlásilo Švýcarsko, které incident označilo za běžnou vizuální kontrolu.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.