25. května 2017 7:42, aktualizováno  8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britové po útoku zadržují osm lidí. Nalezeny byly i výbušniny

Na ulicích Manchesteru hlídkovali den po teroristickém útoku ozbrojení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ulicích Manchesteru hlídkovali den po teroristickém útoku ozbrojení... | foto: Reuters

LONDÝN Britská policie v souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru dosud zadržela devět osob, jednou z nich byla i žena, kterou krátce poté bez vznesení obvinění propustila. Ve vazbě tak zůstává osm lidí. Při raziích bezpečnostní jednotky našly také výbušniny, které mohly být použity k dalším účelům.

S odvoláním na své zdroje o tom ve čtvrtek informoval Deník The Independent. List rovněž uvedl, že jedno zařízení policisté zlikvidovali řízeným výbuchem. O kontrolované explozi na manchesterském předměstí Fallowfield informovala BBC již v úterý, v noci na čtvrtek pak ohlásila řízené odpálení v manchesterské části Moss Side. Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že na přípravě atentátu se podílela celá skupina lidí, není proto podle informací The Independent vyloučeno, že v plánu byly i další údery.

Policisté v Británii od pondělního útoku, při kterém zahynulo 22 lidí a také předpokládaný pachatel Salman Abedi (v arabském přepisu Salmán Abádí), provádějí razie. V úterý byl podle všeho zadržen Abediův starší bratr Ismail (Ismáíl), ve středu pak bezpečnostní jednotky zatkly pět mužů a jednu ženu, která byla ale záhy propuštěna na svobodu. Jako poslední skončil ve vazbě blíže neupřesněný muž, který byl dopaden ve středoanglickém Nuneatonu. Ve čtvrtek policie oznámila další dvě zatčení.

Pravděpodobný útočník z Manchesteru Salman Abedi.
Vzpomínka na oběti teroristického útoku v Manchesteru.

Abediova rodina pochází z Libye, kde tamní protiteroristická jednotka zadržela jeho mladšího bratra Hashema (Hašíma), který podle informací médií předem znal podrobné plány atentátu v Manchesteru, a otce Ramadana (Ramadán).

Deník The Daily Telegraph ve čtvrtek s odvoláním na neupřesněné zdroje napsal, že Abedi byl úřadům hlášen kvůli extremistickým názorům v uplynulých pěti letech opakovaně. Svým přátelům údajně řekl, že „být sebevražedným útočníkem je v pořádku“. Jeho přátelé to vzápětí oznámili na horké protiteroristické lince, kterou zřídila vláda.

Úřady si podle The Daily Telegraph byly také vědomy toho, že Abediho otec je napojen na známou islamistickou skupinu v Libyi, která je v Británii zakázána.

Britská policie ve čtvrtek varovala před falešnými sbírkami pro oběti atentátu.

Výrobce nálože z Manchesteru měl výcvik v cizině

Americký kongresman Mike McCaul je přesvědčen, že výbušnina použitá při pondělním teroristickém útoku v Manchesteru vykazuje jistou úroveň propracovanosti, z čehož lze usuzovat, že výrobce nálože podstoupil výcvik v zahraničí. McCaul je stejně jako britští vyšetřovatelé přesvědčen o tom, že sebevražedný útočník, který zabil sebe a 22 dalších lidí, nebyl žádným vlkem samotářem.

„Je tady síť, buňka inspirovaná (teroristickým hnutím) Islámský stát,“ řekl v rozhovoru s agenturou AP republikán McCaul, který předsedá výboru Sněmovny reprezentantů pro záležitosti vnitřní bezpečnosti.

Kongresman rovněž prohlásil, že použitá nálož je typická pro teroristy. Upřesnil, že jako výbušnina byl použit triaceton triperoxid (TATP), se kterým atentátníci udeřili i v listopadu 2015 v Paříži či v březnu 2016 v Bruselu.

Británie uctí oběti minutou ticha

Británie uctí ve čtvrtek v poledne místního času (13:00 SELČ) minutou ticha památku 22 obětí pondělního teroristického útoku v Manchesteru. Půjde o vyvrcholení série pietních akcí, které se od útoku konají průběžně v celé zemi. Na podporu rodin obětí a zraněných vznikl peněžní fond, do kterého dobrovolníci dosud poslali přes dva miliony liber (61 milionů Kč).

V zemi platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky, hrozba atentátů je bezprostřední.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz