24. května 2017 16:41, aktualizováno 25. 5 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bratr pravděpodobného útočníka prý věděl o plánech teroristického útoku v Manchesteru

Na ulicích Manchesteru hlídkovali den po teroristickém útoku ozbrojení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ulicích Manchesteru hlídkovali den po teroristickém útoku ozbrojení... | foto: Reuters

Manchester Britská policie je přesvědčena o tom, že za pondělní teroristický útok v Manchesteru je odpovědná celá skupina lidí. Informoval o tom ve středu šéf manchesterské policie Ian Hopkins. Policie nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích. Podle Reuters zadržela policie mladšího bratra pravděpodobného pachatele útoku. Zatčeno bylo celkem 6 lidí, včetně jedné ženy.

„Je naprosto jasné, že je to síť, kterou vyšetřujeme,“ prohlásil činitel v přímém televizním přenosu. Podle webu Manchester Evening News policie je přesvědčena o tom, že pachatel útoku byl pouze „nosičem“ a vykonavatelem operace. Nálož byla plná matic a šroubů nebo hřebíků, aby mohla co nejvíce uškodit lidem v omezeném prostoru.

Zadržen mladší bratr i otec údajného pachatele

New York Times zveřejnil fotky zbytků bomby použité v Manchesteru

Bomba použitá při teroristickém útoku v Manchesteru byla velmi pečlivě složená a obsahovala silnou nálož. Na uniklých snímcích z vyšetřování, které ve středu zveřejnil deník The New York Times, jsou zbytky modrého batohu, který mohl být použit k přepravě výbušniny, a pravděpodobná rozbuška, již podle vyšetřovatelů pachatel zřejmě držel ve své levé ruce.

Na snímcích jsou také ukázány matice a šrouby, které rozmetal výbuch do okolí, stejně jako zbytky 12voltové baterie, která by mohla být zdrojem energie roznětky.

Předběžné vyšetřování už naznačilo, že bomba byla vyrobena s velkou pečlivostí a odborností. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování uvedla, že "výroba takového druhu bomby vyžaduje určitou úroveň odbornosti a způsobilosti".

Libyjské úřady zadržely v metropoli Tripolisu otce a mladšího bratra pravděpodobného pachatele pondělního teroristického útoku v britském Manchesteru, informovaly agentury Reuters a AP. Podle libyjských bezpečnostních složek znal bratr „všechny podrobnosti“ plánovaného sebevražedného atentátu.

Jde o Hashema Abediho (v arabském přepisu Hašíma Abádího), který se narodil v roce 1997. Libyjská protiteroristická jednotka ho dopadla už v úterý večer pro podezření z kontaktů s radikálním Islámským státem (IS), sdělil její mluvčí. IS se k atentátu krátce po jeho uskutečnění přihlásil.

Hashem podle libyjské protiteroristické služby přiletěl do Libye z Británie 16. dubna a chystal se v Tripolisu spáchat teroristický útok, uvedl Reuters.

Britská média o pravděpodobném pachateli Salmanu Abedim (Salmánu Abádím) již informovala, že má mladšího a staršího bratra, a také mladší sestru. Staršího bratra, 23letého Ismaila Abediho (Ismáíla Abádího), zadržela britská policie v úterý.

V Tripolisu byl zatčen také otec údajného atentátníka Ramadán Abádí, který předtím agentuře AP tvrdil, že jeho syn je nevinný. Podle něj se jeho syn nehlásil k radikálnímu výkladu islámu a ani k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Ramadan Abedi rovněž řekl, že rodina o Salmanově cestě do Británie nevěděla, neboť jim řekl, že se vydává na náboženskou pouť do Mekky. „Mluvil jsem s ním před pěti dny... nepozoroval jsme nic špatného, všechno bylo normální,“ řekl.

V tom, že Salman nebyl členem IS, který se k atentátu přihlásil, si je Ramadan jistý. „Nebyl členem žádné organizace,“ uvedl v rozhovoru, během kterého ho podle Reuters zadržela libyjská protiteroristická jednotka. „Rodina je nyní zmatená, protože Salman tuto ideologii nezastával, k této víře se nehlásil,“ dodal s tím, že rodina teroristický útok vůči civilistům a nevinným lidem odsuzuje.

Ve vazbě zůstává šest lidí

Britská policie v souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru dosud zadržela šest lidí, jako poslední skončila ve vazbě blíže neupřesněná žena. Informoval o tom portál BBC s tím, že policie ji dopadla při razii v bytovém domě na severu Manchesteru. Ženu policie následně bez obvinění propustila, ve vazbě nadále zůstává šest mužů.

Pravděpodobný útočník z Manchesteru Salman Abedi.
Policie na místě neštěstí

Pomocí bezpečnostních kamer v oblasti koncertní haly a v ulicích se nyní snaží vyšetřovatelé zjistit, s kým se útočník sešel před atentátem. Pravděpodobně bombu převzal těsně před spácháním hrůzného činu. V centru Manchesteru ve středu policie provedla další prohlídku domu.

Podle agentury AP otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn Salman Abedi je nevinný. Řekl, že se synem mluvil před pěti dny, že mu řekl, že se chystal na cestu do Saúdské Arábie a že mu jeho hlas zněl „normálně“. „Nevěříme v zabíjení nevinných lidí. To nejsme my,“ sdělil agentuře Ramadán Abádí telefonicky z Tripolisu Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale AP řekl, že otec Ramadán Abádí byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida.

V důsledku vyhlášení nejvyššího, tedy kritického stupně teroristického ohrožení v Británii, hlídkují nyní příslušníci bezpečnostních sil u většiny významných budov v zemi, včetně parlamentu v Londýně.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz