Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britové potvrdili jed Novičok či příbuznou látku ve Skripalově krvi. Stále je v kritickém stavu

Svět

  19:25
Londýn - Laboratoře v jihoanglickém Porton Downu zjistily přítomnost nervově paralytického jedu novičok či jemu příbuzné látky v krvi bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Nové vzorky jejich krve dostanou k analýze také odborníci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na britskou justici, která předání vzorků odsouhlasila.

Vyšetřovatelé sbírají forenzní vzorky na místě, kde byl Skripal a jeho dcera nalezeni. foto: Ben Stansall/AFP/Getty Images

Justice se zabývá procedurálně-právními okolnostmi případu. Ve své zprávě konstatovala, že Skripalovi jsou stále v bezvědomí a nejsou s to tak sami formálně dávat souhlas s tím, aby jim byly odebírány krevní vzorky. Dodala přitom, že se nedá očekávat, že toho budou oba pacienti schopni v nejbližší době, kdy je zapotřebí jim krev nadále odebírat.

Británie měla zásoby novičoku, říká ruský velvyslanec ke kauze Skripal

V dokumentu se uvádí, že Skripalovi jsou stále v „kritickém, ale stabilním stavu“. Není nicméně vyloučeno, že se jejich stav může prudce zhoršit.

Reuters citoval příslušného soudce Davida Williamse, který s odvoláním na dosavadní výsledky zdravotních testů uvedl, že útok nervově paralytickou látkou zřejmě narušil duševní kapacitu Skripalových, přičemž není jasné, zda a kdy se zotaví. Nejmenovaný odborník uvedl, že oba jsou pod těžkými sedativy a že nejsou schopni komunikovat.

Policejní dodávka na londýnském hřbitově.
Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále...
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!