Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko možná kvůli útoku v Salisbury vyhostí ruské diplomaty, řekl v noci Babiš

Česko

  3:03
BRUSEL - Česká republika zvažuje, že kvůli útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. Novinářům to v noci na pátek po jednání summitu Evropské unie řekl premiér v demisi Andrej Babiš; v pondělí věc hodlá probrat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a některými dalšími členy vlády.

Vojáci - experti na chemické zbraně - nasazení v „ospalém“ anglickém městě Salisbury. foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

„Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ řekl premiér s tím, že by se mělo jednat o jednotlivce.

Kvůli otravě bývalého ruského tajného agenta, ze které Britové obviňují Moskvu, už Londýn vyhostil 23 ruských diplomatů. O podobném kroku uvažují i další unijní státy, zmiňovány jsou pobaltské země, ale i některé další. Jiné unijní země se ale k takovému kroku nechystají.

Půjde zřejmě o jednotlivce

„Byly různé názory, cíl debaty bylo najít nějaký společný postup. To se úplně nepodařilo, ale jsou tam země, které to (vyhoštění diplomatů) zvažují,“ podotkl Babiš. Potvrdil, že Česko se pravděpodobně touto cestou vydá, jednat by se podle něj mělo „spíš o jednotlivce“.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Summit EU ve čtvrtek souhlasil s názorem britské vlády, že za útok nervovou látkou na někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je velmi pravděpodobně odpovědné Rusko, jiné věrohodné vysvětlení prý není. Britská premiérka Theresa Mayová na summitu prohlásila, že útok zapadá do vzorce agresivního ruského chování z posledních let, které neuznává hranice a je hrozbou pro celý evropský blok.

Moskva spojování s kauzou odmítá, v minulých dnech ruští činitelé naopak v souvislosti s možným původem použité nervové látky novičok (nováček) hovořili také o Česku či Slovensku. Babiš tyto výroky označil za lež například ve čtvrtek po své schůzce s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Mayová přivítala jednotu EU

Mayová po konci jednání přivítala, že zbylé státy evropské osmadvacítky souhlasily s britským názorem, že za otrávením Sergeje a Julije Skripalových nervově paralytickou látkou novičok je „s nejvyšší pravděpodobností“ zodpovědné Rusko. „Neexistuje žádné jiné věrohodné vysvětlení,“ uvedla předsedkyně britské vlády. Hrozba, kterou Rusko představuje, je podle ní hrozbou pro hodnoty, které země Evropské unie sdílejí.

Premiérka Mayová navštívila místo, kde byl otráven Skripal a jeho dcera.
Vojáci v anglickém Salisbury mají na sobě při práci ochranné obleky.

Nizozemská premiér Mark Rutte uvedl, že kvůli Skripalově kauze unie povolává do Bruselu ke konzultacím svého velvyslance v Rusku. Zároveň zdůraznil, že se jedná o „opatření“, nikoli o „sankci“. Podle agentury Reuters by měl být velvyslanec Markus Ederer do Bruselu povolán na dobu jednoho měsíce.

„Jsme rozhodnuti případně jednotně reagovat i pomocí dalších opatřeních,“ komentovala Skripalovu kauzu německá kancléřka Angela Merkelová.

Autor: