Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britská BBC se omluvila za rozhovor s princeznou Dianou, novinář prý využil lží a podvodů

Svět

  16:50
LONDÝN - Britská televizní stanice BBC se ve čtvrtek omluvila za způsob, jakým si v roce 1995 zajistila rozhovor s princeznou Dianou, v němž poprvé veřejně odhalila podrobnosti ze svého rozpadajícího se manželství s princem Charlesem. Podle nezávislého vyšetřování, které vedl bývalý soudce John Dyson, použil novinář Martin Bashir podvodné jednání včetně lží a padělaných dokumentů. Informovala o tom agentura Reuters.

Oblíbená mikina princezny Diany byla vydražena za neuvěřitelných 53 tisíc dolarů. foto: Twitter Daily Mirror

BBC zahájila vyšetřování v listopadu loňského roku poté, co bratr zesnulé Diany Charles Spencer vznesl obvinění, že mu Bashir před více než 25 lety ukázal padělané bankovní výpisy, aby si získal jeho důvěru a zajistil si seznámení s Dianou.

‚V tom manželství jsme byli tři.‘ BBC vyšetřuje známé interview s lady Dianou, princezna prý mohla být vydírána

Podle vyšetřovací zprávy jednal Bashir nevhodně a porušil pravidla čestného jednání. „Sama BBC pak nedostála vysokým standardům morální zásadovosti a otevřenosti, které jsou jejím typickým znakem,“ dodala zpráva.

Princezna Diana na fotce z roku 1996, na které má akvamarínový prsten. Ten nyní...
Princezna Diana

„Ačkoli zpráva uvádí, že Diana, princezna z Walesu, byla nadšená myšlenkou rozhovoru s BBC, je jasné, že samotný proces získání tohoto rozhovoru nedostál tomu, co má veřejnost právo očekávat,“ prohlásil ve čtvrtek generální ředitel BBC Tim Davie. „Velmi se za to omlouváme... BBC nemůže po více než čtvrt století vrátit čas, ale můžeme se plně a bezpodmínečně omluvit,“ dodal.

Princ Harry se odstěhoval do USA, aby ochránil své děti. Královskou rodinu přirovnal k mixu televizní show a zoo

Rozhovor s princeznou Dianou byl pro BBC velkým úlovkem. Právě v tomto rozhovoru Diana pronesla proslulou větu: „V tom manželství jsme byli tři.“ Bylo to poprvé, co úřadující člen královské rodiny promluvil tak otevřeně o životě v ní.

V šokujícím rozhovoru, který v Británii sledovalo více než 20 miliónů diváků, Diana vůbec poprvé promluvila o svém nešťastném manželství s Charlesem, o své nevěře, bulimii či Charlesově vztahu s Camillou Parkerovou-Bowlesovou.

Dianin bratr Charles Spencer řekl, že ho Bashir přesvědčil, aby ho seznámil se svou sestrou, s pomocí tvrzení, že Dianu odposlouchávají tajné služby. Ukázal mu také padělané bankovní výpisy, z nichž mělo vyplývat, že dva lidé z princeznina okolí dostávají zaplaceno za poskytování informací o ní. Bashir podle jeho slov lhal také princezně Dianě; údajně jí napovídal vymyšlené historky o královské rodině, aby posílil její pocit, že se proti ní všichni spikli.

Diana, která v době rozhovoru žila s následníkem britského trůnu princem Charlesem odloučeně, se s ním v roce 1996 rozvedla. Zemřela při dopravní nehodě 31. srpna 1997 v Paříži. Bylo jí 36 let. Limuzína, ve které jela se svým přítelem Dodim Al Fayedem, se snažila uniknout fotografům na motocyklech.

Autor:
Témata: Diana

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...