Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Versace jako symbol luxusu. Propadla mu princezna Diana, Madonna i Sharon Stoneová

Design

  6:37
MILÁN - V těchto dnech uplyne 40 let od představení první módní kolekce italského návrháře Gianniho Versaceho. Z rodinné firmy s hlavou medúzy v logu postupně vznikl symbol luxusu, dravé, nekonvenční a sexy módy. Značku Versace si oblíbili slavní herci a zpěváci jako Elizabeth Taylorová, Sharon Stoneová, Michael Jackson, Madonna nebo Prince, ale i lady Diana.

Madonna se stala tváří značky Versace foto: Versace

Versaceho modely charakterizuje časté použití kůže, svítivé potisky, jásavé barvy a neobvyklé kombinace džínoviny a saténu, nebo třeba hedvábí a kovových cvočků. Versaceho módu ovlivnila tvorba Andyho Warhola, antický Řím a Řecko, inspiroval se i abstraktním uměním a pouliční módou mladých lidí.

Někdy sklízelo jeho oblečení kritiku za přílišnou výstřednost a sexuální vyzývavost. Jeden z nejtalentovanějších módních návrhářů posledních dekád 20. století k tomu ale řekl: „Podle mě je daleko horší než sexuální svéráznost či přímo vyzývavost nuda, stupidita a stárnutí. Všechno tohle totiž spojuje schopnost omezovat, o což samozřejmě nemám zájem. Věřte, že já se jen tak spoutat nenechám.“ 

Reklama na Versace

Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v chudé jihoitalské Kalábrii jako jedno ze čtyř dětí. Základy krejčoviny odkoukal od své matky, která se živila jako švadlena, první šaty prý vytvořil už v pěti letech. Brzy odešel do Milána, které je označováno za Mekku italské módy. Po studiu architektury tam začal pracovat pro různé módní domy, a když nasbíral dostatek zkušeností, otevřel svůj první módní butik ve známé milánské ulici Villa della Spiga. Kromě oblečení začal navrhovat také módní doplňky, šperky, parfémy, kosmetiku a nábytek. Vytvářel i divadelní kostýmy, především pro opery uváděné ve slavném milánském divadle La Scala. Říká se o něm, že se rovněž spolupodílel na kultu supermodelek, když začal za předvádění šatů platit vysoké částky Naomi Campbellové, Cindy Crawfordové, Lindě Evangelistové nebo Christy Turlingtonové.

Fascinace panenkou. Návrháře ikonická i zatracovaná Barbie inspiruje mnoho let....
Versace Jeans

Nejslavnějším oděvním kouskem Versaceho jsou asi černé šaty, které oblékla v roce 1994 na premiéru filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb herečka Elizabeth Hurleyová. Róbou s hlubokým výstřihem a vysokým rozparkem, jejíž díly po stranách spojovaly jen obří zlaté spínací špendlíky, tehdejší přítelkyně britského herce Hugha Granta oslnila natolik, že jí to vyneslo smlouvu s kosmetickou firmou Estée Lauder. Druhým ikonickým modelem módního impéria Versace jsou exotické zelené šaty Jungle, v nichž přišla na udělování cen Grammy v roce 2000 americká herečka Jennifer Lopezová. Výstřih hedvábných šatů s potiskem navržených sestrou Versaceho Donatellou odhaloval i hereččin pupík.

Soukromý život si Versace velice střežil, ale nikdy se netajil svou homosexualitou. Jeho životním partnerem se stal model Antonio D’Amico, kterého potkal v roce 1982. Později začal D’Amico pro firmu Versace pracovat jako návrhář sportovní řady. Jejich vztah trval celých jedenáct let až do Versaceho náhlé smrti 15. července 1997, kdy ho zavraždil duševně chorý Andrew Cunanan.

Módní návrhářka Donatella Versace to splastikami přehání. Botoxové injekce a...

Podnik převzala návrhářova o deset let mladší sestra a múza Donatella spolu s bratrem Santem. Donatella je dodnes i hlavní módní návrhářkou firmy, vlastní ale jen 20 procent akcií. Její šéfkou se stala vlastní dcera Allegra, které strýc odkázal 50procentní podíl.

V České republice se křiklavé modely Versaceho staly v devadesátých letech symbolem luxusu, bohatých manažerů a podnikatelů. Oblečením od této značky se chlubila i moderátorka Gabriela Partyšová nebo herec Martin Dejdar.

Autor: