Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Móda ve filmu: Versace i zákulisí, jak se „vyráběly“ topmodelky

Design

  7:32
Versace či muž, který udělal nejznámější modelky posledních dekád. Do kin se chystají snímky mapující legendy módního průmyslu. Zatímco ikona italské módy Gianni Versace se teprve bude natáčet, letos v létě již byl ve Francii uveden životopisný snímek zakladatele světoznámé agentury Elite.

První zmiňovaný snímek se již chystá a hlavní roli, tedy slavného návrháře Versaceho, ztvární Antonio Banderas. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na režiséra chystaného snímku Billa Augusta. Natáčení začne v prosinci v Miláně a točit se bude též v Miami, kde byl italský módní návrhář v roce 1997 zavražděn.

Dánský režisér August informaci o Banderasově účinkování ve svém novém snímku potvrdil, další podrobnosti už ale neuvedl. Italská firma Versace, kterou po smrti svého bratra převzala Donatella Versace, odmítla zprávu komentovat. Film má být podle ní považován za fikci.

Banderas, jemuž cestu do Hollywoodu otevřely v 80. letech filmy excentrického režiséra Pedra Almodóvara, má pro roli módního návrháře podle deníku EL País všechny předpoklady. Loni v září začal studovat design na prestižní umělecké škole Central Saint Martins a letos v květnu dokonce představil vlastní kolekci pánské módy.

Rodák z chudé Kalábrie Gianni Versace založil stejnojmennou firmu v roce 1978. Ze společnosti s hlavou medúzy v logu se stalo impérium luxusní módy, které začalo oblékat hudební hvězdy (například Eltona Johna, Michaela Jacksona, Bruce Springsteena či Madonnu), ale i princezny (mimo jiné lady Dianu). Versace, který se netajil svou homosexualitou, byl zastřelen sériovým vrahem, jehož motiv zůstal neobjasněn.

Casablancas udělal Crawford i Campbell

Jmeno John Casablancas mnoha lidem dnes nic moc neřekne. Je již několik let po smrti, přesto udělal svého času ve světě módy humbuk. Pocházel ze zámožné rodiny, měl elitní vzdělání ve Švýcarsku, tedy všechny předpoklady stát se elitním členem společnosti. Přestože se to dnes nezdá, ve své době udělal odvážný krok. Na začátku sedmdesátých let založil v Paříži modelingovou agenturu Elite Model Management.

To jemu je připisováno, že pojem jako topmodelka zavedl on. Modeling dal náležitý lesk a prestiž. Během své kariéry postavil slávu hvězdám typu Cindy Crawford, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Gisele Bundchen či Stephanie Seymour. Dokumentární film mapující jeho život, vstoupil do francouzských kin na konci června.

Autoři: ,