Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚V tom manželství jsme byli tři.‘ BBC vyšetřuje známé interview s lady Dianou, princezna prý mohla být vydírána

Svět

  5:00
LONDÝN - Princ William podle zpravodajského serveru BBC uvedl, že oceňuje nové vyšetřování okolností a průběhu známého kontroverzního interview s jeho matkou, princeznou Dianou. Podle vévody z Cambridge se jedná o „krok správným směrem“. Britský veřejnoprávní vysílatel BBC oznámil, že provede důkladné vyšetření celého případu z roku 1995 a že najde „cestu k pravdě“.

Charles a Diana se svým prvorozeným synem Williamem na snímku z roku 1984. foto: Profimedia

Interview, které princezna Diana přesně před čtvrt stoletím poskytla pro pořad Panorama televize BBC, bylo velmi známé pro některé kontroverzní výroky tehdejší manželky prince Charlese. Obecně se podle BBC hodně spekuluje, co stálo za tím, že se tehdy Diana uvolila rozhovor poskytnout. 

Dianin bratr Charles Spencer tvrdí, že novinář a moderátor BBC Martin Bashir použil falešné bankovní výpisy, kterými Dianu donutil do pořadu přijít. Spencer uvedl, že se mohlo jednat o vydírání. Kensingtonský palác nyní oznámil, že princ William, syn princezny Diany, otevření vyšetřování případu pozitivně kvituje.

Oblíbená mikina princezny Diany byla vydražena za neuvěřitelných 53 tisíc...
Princezna Diana na fotce z roku 1996, na které má akvamarínový prsten. Ten nyní...

„Nezávislé vyšetřování je krok správným směrem,“ uvedl vévoda z Cambridge, jehož matka zemřela v roce 1997 při dopravní nehodě. „Domnívám se, že se díky tomu dozvíme pravdu o činech, které vedly k tomu interview, a o následném rozhodování ze strany tehdejších zaměstnanců BBC,“ dodal princ William.

BBC ve středu oznámila, že vyšetřování povede jeden z nejzkušenějších bývalých soudců a někdejší člen nejvyššího soudu Lord Dyson. Generální ředitel BBC Tim Davie oznámil, že britské veřejnoprávní médium je připraveno zjistit pravdu. „Chceme zjistit, co stojí za tímto rozhovorem a zda došlo k nějakým nepravostem. Proto jsme zřídili nezávislou komisi pro vyšetřování,“ uvedl Davie. „Lord Dyson je známá a velmi respektovaná osobnost, která celý proces povede,“ dodal.

Nikdy nebudu královnou, tušila princezna

Bratr princezny Diany Charles Spencer po nezávislém vyšetřování opakovaně volal už dříve. Naposledy nyní v první polovině listopadu, kdy uvedl, že tehdejší novináři donutili jeho sestru ke známému kontroverznímu rozhovoru „hrubě nepoctivým způsobem“.

20. listopadu 1995, tedy přesně před 25 lety, princezna Diana promluvila o dlouholetém vztahu svého muže s Camillou Parkerovou-Bowlesovou (jeho současnou manželkou). Slavná je také věta: „V tom manželství jsme byli tři,“ kterou Diana popsala vztah mezi ní, jejím manželem a Parkerovou. Princezna z Walesu mluvila i o svých problémech s depresemi a bulimií. Diana v rozhovoru také mimo jiné přiznala svůj poměr s učitelem jezdectví Jamesem Hewittem. Interview tehdy podle údajů BBC sledovalo na 15 milionů diváků.

Lady Diana v pořadu Panorama také připustila, že si myslí, že se nikdy nestane britskou královnou. „Chtěla bych být královnou lidí a být v jejich srdci. Jenže sama sebe jako královnu nevidím. Hlavně někteří lidé by mě nechtěli. Mám tím na mysli vedení tohoto státu,“ uvedla Diana před pětadvaceti lety.

Princeznino veřejné vystoupení vyvolalo vlnu soucitu s evidentně nešťastnou ženou, ale i značné pobouření příznivců monarchie. Královna Alžběta II. vyzvala o měsíc později v dopise svého syna a jeho ženu, aby se rozvedli. Manželství pak bylo ukončeno o necelý rok později v létě roku 1996.

V dopise adresovaném generálnímu řediteli BBC Daviemu Dianin bratr Charles uvedl, že novinář Bashir princeznu donutil přijít do pořadu Panorama na základě falešných bankovních výpisů. Podle těchto údajně falešných výpisů měli být dva členové královského dvora placeni tajnou službou za informace o princezně a jejím životě.

„Kdybych tyto falešné výpisy neviděl, nikdy bych Bashira sestře nepředstavil,“ napsal Daviemu Spencer. V rozhovoru pro deník Daily Mail Spencer dodal, že Bashir tehdy uvedl několik klamavých či dokonce lživých tvrzení o výše postavených členech královské rodiny během jejich vzájemného setkání. 

Bashir si chtěl podle Spencera získat jeho důvěru, aby se dostal k princezně Dianě. Měl tvrdit, že členové dvora otevírají soukromou korespondenci tehdejší manželky prince Charlese a že je její telefon odposloucháván. Spencer to označil za „sprosté lži“.

Sedmapadesátiletý Bashir, který v BBC i v současnosti pracuje, se zotavuje z těžké operace srdce po komplikacích kvůli nemoci covid-19. Proto podle BBC neodpověděl na žádost o reakci na obvinění ze strany bratra zesnulé princezny Diany.

Vyšetřování, které povede Lord Dyson, bude sledovat mimo jiné kroky, které Bashir a další podnikli, aby dostali Dianu do pořadu Panorama. Následně bude analyzovat, zda bylo jejich použití přiměřené, ale také zda mělo chování Martina Bashira přímý vliv na rozhodnutí Diany přijmout účast v rozhovoru. V neposlední řadě se bude komise zabývat tím, do jaké míry skutečně existovaly Spencerem zmiňované důkazy jako údajně falešné bankovní výpisy.

BBC oznámila, že vyšetřování začne okamžitě a že komisi poskytne k dispozici veškeré relevantní materiály. Minulý týden vysílatel odhalil dosud neznámé tvrzení samotné princezny Diany, že se jí líbilo, jak bylo interview mezi lidmi přijato. Informace bude součástí spisu pro vyšetřovací komisi.

Diana, princezna z Walesu, rodným jménem Diana Frances Spencer, zemřela necelé dva roky po odvysílání interview 31. srpna 1997 při automobilové nehodě v Paříži spolu se svým tehdejším přítelem Dodim Al-Fayedem.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...