Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská královna představí program britské vlády, včetně klíčového zákona o brexitu

Britská královna Alžběta II. při zahájení schůze parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská královna Alžběta II. při zahájení schůze parlamentu. | foto: Reuters

Londýn Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek slavnostně zahájí nové zasedací období parlamentu, který vzešel z předčasných voleb minulý čtvrtek. Pohodlnou většinu v něm mají konzervativci premiéra Borise Johnsona. Jak je při těchto příležitostech tradicí, přednese panovnice vládní návrhy zákonů pro toto období.

Nejdůležitějším z nich bude prováděcí zákon o brexitové dohodě, který je klíčový pro to, aby Spojené království odešlo z Evropské unie podle plánu 31. ledna příštího roku.

Při předchozím slavnostním zahájení nové schůze v říjnu královna parlament informovala o dvou desítkách návrhů zákonů. Kromě brexitu se týkaly například boje proti zločinu a školství. Podle serveru BBC News se v proslovu většina těchto návrhů patrně objeví znovu.

Nově královnin projev podle britských médií nejspíš zahrne i předvolební sliby konzervativců, jako je více peněz do systému státního zdravotnictví. Podle agentury Reuters přijde vláda rovněž se zákony o kvalitnějších službách pro lidi dojíždějící za prací vlakem a o lepší ochraně pronajímatelů domů.

Panovnice při této ceremonii přijíždí z Buckinghamského paláce kočárem. Členové Dolní sněmovny si její proslov, který připravuje vláda, přijdou poslechnout do horní komory parlamentu, Sněmovny lordů.

Zákonodárci pak budou o královnině projevu debatovat a nakonec o něm hlasovat. To je ale jen formalita. Toto hlasování naposledy v roce 1924 prohrál konzervativní premiér Stanley Baldwin, který ve volbách měsíc předtím přišel o parlamentní většinu.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.