Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Britská média nechtějí být pod dohledem. O pomoc prosí královnu

Svět

  14:08
LONDÝN/PAŘÍŽ - Mediální skupiny v Británii i v zahraničí vyzvaly britskou královnu Alžbětu II., aby nepodepisovala královskou chartu, kterou britské parlamentní strany chtějí zpřísnit dohled nad médii v zemi. Březnová dohoda hlavních stran podle signatářů výzvy znamená bezprecedentní politické zasahování do redakční práce a omezení svobody tisku. Výzvu dnes zveřejnil web Světové asociace novin a vydavatelů zpravodajství (WAN-IFRA) se sídlem v Paříži.

Královna Alžběta II. foto: Reuters

Podle sedmi mediálních skupin, mezi kterými je mimo jiné Výbor pro svobodu světového tisku se sídlem ve Washingtonu či světové sdružení FIPP se sídlem v Londýně, zamýšlená regulace bude ku škodě svobodě vyjadřování. Poškodí to podle nich nejen média v Británii, ale i v dalších zemích, kde politici využijí příkladu Londýna k prosazování podobných regulací tisku.

"Počínání britského parlamentu použijí jako omluvu ti, kteří chtějí tisku nasadit náhubek ve svých vlastních zemích a potlačit svobodný tok informací. Je přitom hodně vlád, které by to s radostí udělaly. A bude to bohužel Vaše jméno, Vaše Veličenstvo, které přitom bude zmiňováno. Budou říkat, že co je dost dobré pro britskou královnu, je dost dobré i pro ně," uvádí se ve výzvě.

ČTĚTE TAKÉ:

Britská vláda se dostala pod velký tlak vytvořit nový regulační rámec pro noviny, když před dvěma lety propukl skandál s odposlechy prováděnými novináři. Při něm vyplulo na povrch, že některé listy neodposlouchávaly jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což veřejnost zvlášť pobouřilo.

Jasná omluva i pokuta

Tři největší britské parlamentní strany uzavřely 18. března kompromisní dohodu, na základě které se má vytvořit nezávislý regulační úřad, v jehož moci bude přimět média zveřejnit jasnou omluvu a také jim uložit pokutu až do výše jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun), pokud poruší stanovená pravidla. Podřídit se tomuto regulačnímu režimu bude dobrovolné, ale média, která tak neučiní, riskují, že utrpí větší škodu, jestliže se jejich produkce dostane před soud.

Regulační úřad nemá být ustaven zákonem, nýbrž královskou listinou (chartou) - zvláštním vládním nařízením, jehož kořeny sahají až do středověku. Návrh listiny předkládá královně ke schválení vláda.

"Myslím, že máme dohodu, která chrání svobodu tisku, což je v demokracii nesmírně důležité, ale zároveň chrání práva lidí, aby (novináři) neobrátili jejich život vzhůru nohama," uvedla v březnu Harrieta Harmanová z opoziční Labouristické strany, která se jednání účastnila spolu s vládními konzervativci a liberálními demokraty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!