13. července 2018 18:26, aktualizováno  19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská policie našla zdroj otravy novičokem. Byl v lahvičce v domě oběti

Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | foto: Reuters

LONDÝN Britská policie nalezla lahvičku s nervově paralytickou látkou novičok, která otrávila před dvěma týdny pár v Amesbury. Byla v domě jedné z obětí. Metropolitní policie v pátek podle agentury AP uvedla, že vědci potvrdili, že v lahvičce nalezené ve středu v domě jedné z obětí, je skutečně novičok.

Lahvičku policisté našli ve středu v domě 45letého Charlieho Rowleye, který se látkou novičok otrávil 30. června v Amesbury společně se svou o rok mladší partnerkou Dawn Sturgessovou. Podle policie přišli do styku s nervově paralytickou látkou nejspíš nešťastnou náhodou. Sturgessová na následky otravy v neděli zemřela, Rowley v úterý nabyl vědomí a není v kritickém stavu.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.
Policie na tiskové konferenci oznámila, že oba britští občané byli otráveni...

Otrava v Amesbury

 • 30. června - V Amesbury, deset kilometrů od Salisbury, se zhroutili a byli převezeni do nemocnice pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a o rok mladší Dawn Sturgessová.
 • 4. července - Protiteroristická policie potvrdila, že pár byl otráven novičokem. Otrávili se při manipulaci s kontaminovaným předmětem, pravděpodobně nešťastnou náhodou. Podle britských médií jde o uživatele drog.
 • 8. července - Sturgessová zemřela.
 • 10. července - Rowley nabyl vědomí, není v kritickém stavu.
 • 13. července - Britská policie objevila zdroj látky novičok, kterou se otrávil pár v Amesbury. Byla jím malá lahvička, která se našla v domě jedné z obětí otravy.
 • „Ve středu během prohledávání domu Charlieho Rowleye v Amesbury byla nalezena malá lahvička. Vědci nyní potvrdili, že látka v lahvičce je novičok,“ uvedli policisté podle agentury Reuters. „Je to významný pokrok. Každopádně nemůžeme garantovat, že někde nezbývá ještě část látky,“ uvedl vedoucí britské protiteroristické policie Neil Basu.

  Policisté stále prověřují, odkud se lahvička v domě vzala. Odborníci v armádním zařízení Porton Down podle policejního prohlášení nadále provádějí testy, aby zjistili, zda je novičok z lahvičky stejné řady jako ten, který byl použit v případě Sergeje Skripala a jeho dcery.

  Právě z otravy Skripalových viní Velká Británie Rusko. Rusko toto obvinění popírá. Británie pozvala nezávislé experty z mezinárodního kontrolního úřadu pro chemické zbraně, aby nezávislě posoudili původ látky.

  ČTK, Lidovky.cz

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na Lidovky.cz