23. května 2018 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Britská policie podnikla zátah proti modernímu otroctví. Mezi obětmi jsou často také Češi a Slováci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Britská policie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská policie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy, britští policisté zachránili desítky pravděpodobných obětí nucených prací a zadrželi několik pachatelů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním britskou policii. Národnosti obětí či zadržených nebyly zveřejněny. Oběťmi nucených prací se ovšem v Británii podle dostupných informací často stávají i občané Česka či Slovenska.

Jak ve svém prohlášení upřesnily speciální úřad pro boj proti zneužívání pracovních sil GLAA a Národní kriminální úřad (NCA), kvůli podezření z otroctví bylo zadrženo deset osob a policisté rovněž objevili kolem 50 pravděpodobných obětí moderních otrokářů.

„Cílem této celotýdenní koordinované akce bylo rozvrátit zločinecké sítě, které jsou zapojené do vykořisťování lidí,“ uvedl Roy McComb z NCA. „Chtěli jsme rovněž hovořit s lidmi, kterým hrozí, že by mohli být vykořisťováni, a pomoci jim celé téma pochopit... oběti si často svou situaci neuvědomí až do chvíle, kdy je příliš pozdě,“ dodal. Britská vláda odhaduje, že v zemi žije nejméně 13 000 lidí, kteří jsou oběťmi moderního otroctví, ať již jde o nucenou práci či sexuální vykořisťování. Policie se ale domnívá, že ve skutečnosti jsou těchto osob nejspíš až desítky tisíc.

Britským úřadům se loni ohlásilo rekordních 5145 potenciálních obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi. Podle zprávy NCA, která byla zveřejněna letos v březnu, největší počet z nich poprvé tvořili britští občané, následovaní Albánci a Vietnamci. Oproti předešlému roku se v zemi o 66 procent zvýšil počet dětí jako obětí moderního otroctví.

Asi třetina obětí byla podrobena nucené práci - většinou šlo o muže z Bulharska, Česka, Estonska, Polska, Rumunska a Slovenska, uvedl tehdy úřad GLAA. Pokud jde o moderní otroctví, oběti jsou většinou zaměstnané v kosmetických salónech, na stavbách, v továrnách, na farmách či v ručních myčkách automobilů.

Britské úřady se na moderní otroctví zaměřují teprve v posledních letech. Pojem byl zaveden do britské legislativy až v roce 2015. Zákon mimo jiné zpřísnil tresty pro obchodníky s lidmi, kterým nyní hrozí 14 let vězení až doživotí.

ČTK
  • 2Diskuse