Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britská policie podnikla zátah proti modernímu otroctví. Mezi obětmi jsou často také Češi a Slováci

Svět

  22:13
LONDÝN - Při zátahu proti novodobému otroctví na pracovištích, od myček aut po pečovatelské domy, britští policisté zachránili desítky pravděpodobných obětí nucených prací a zadrželi několik pachatelů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním britskou policii. Národnosti obětí či zadržených nebyly zveřejněny. Oběťmi nucených prací se ovšem v Británii podle dostupných informací často stávají i občané Česka či Slovenska.

Britská policie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak ve svém prohlášení upřesnily speciální úřad pro boj proti zneužívání pracovních sil GLAA a Národní kriminální úřad (NCA), kvůli podezření z otroctví bylo zadrženo deset osob a policisté rovněž objevili kolem 50 pravděpodobných obětí moderních otrokářů.

„Cílem této celotýdenní koordinované akce bylo rozvrátit zločinecké sítě, které jsou zapojené do vykořisťování lidí,“ uvedl Roy McComb z NCA. „Chtěli jsme rovněž hovořit s lidmi, kterým hrozí, že by mohli být vykořisťováni, a pomoci jim celé téma pochopit... oběti si často svou situaci neuvědomí až do chvíle, kdy je příliš pozdě,“ dodal. Britská vláda odhaduje, že v zemi žije nejméně 13 000 lidí, kteří jsou oběťmi moderního otroctví, ať již jde o nucenou práci či sexuální vykořisťování. Policie se ale domnívá, že ve skutečnosti jsou těchto osob nejspíš až desítky tisíc.

Britským úřadům se loni ohlásilo rekordních 5145 potenciálních obětí moderního otroctví a obchodování s lidmi. Podle zprávy NCA, která byla zveřejněna letos v březnu, největší počet z nich poprvé tvořili britští občané, následovaní Albánci a Vietnamci. Oproti předešlému roku se v zemi o 66 procent zvýšil počet dětí jako obětí moderního otroctví.

Asi třetina obětí byla podrobena nucené práci - většinou šlo o muže z Bulharska, Česka, Estonska, Polska, Rumunska a Slovenska, uvedl tehdy úřad GLAA. Pokud jde o moderní otroctví, oběti jsou většinou zaměstnané v kosmetických salónech, na stavbách, v továrnách, na farmách či v ručních myčkách automobilů.

Britské úřady se na moderní otroctví zaměřují teprve v posledních letech. Pojem byl zaveden do britské legislativy až v roce 2015. Zákon mimo jiné zpřísnil tresty pro obchodníky s lidmi, kterým nyní hrozí 14 let vězení až doživotí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat