Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Britská královna přijala Johnsonův plán na parlamentní přestávku, opozice se bouří

Britský premiér Boris Johnson. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Londýn - Britský parlament nebude několik týdnů před plánovaným odchodem země z Evropské unie zasedat poté, co královna Alžběta II. přijala návrh vlády Borise Johnsona, aby bylo zasedání od druhého zářijového týdne přerušeno až do 14. října. Poslanci tak budou mít minimum času na to, aby legislativní cestou vyloučili brexit bez dohody.
  11:24aktualizováno  20:08

Británie má unii opustit 31. října, podle premiéra ale parlament bude mít dostatek prostoru na debaty. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn postup vlády označil za ohrožení demokracie a varoval, že se pokusí přerušení schůze zabránit. Poté chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské rady Donald Tusk na summitu G7.
Lídři největších světových ekonomik před jednáním.

Johnson dává opakovaně najevo, že Británii z EU za 64 dní vyvede, ať už s dohodou nebo bez ní, a naplní tak rozhodnutí britských voličů z referenda v roce 2016 společenství opustit. Opozice a část vládních konzervativců si neřízený brexit nepřejí, premiér dnes ale odmítl, že se novým plánem snaží parlament obejít.

Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, řekl Johnson. Během summitu G7 jednal s Donaldem Tuskem

Dolní sněmovna po letní přestávce znovu zasedne 3. září. Poradní sbor královny po dnešní schůzi na zámku Balmoral ve Skotsku oznámil, že panovnice nařizuje ukončit jednání parlamentu mezi 9. a 12. zářím. Novou schůzi by tradičně zahájila 14. října. Její projev pravidelně oznamuje vládní program pro nadcházející parlamentní zasedání. Poslanci by o něm pak podle Johnsona mohli hlasovat 21. nebo 22. října.

Dnes ministerský předseda rovněž oznámil, že vláda začne jednat s opozicí o tom, jak v parlamentu prosadit novou brexitovou dohodu, pokud se ji s EU podaří dojednat.

Šéf labouristů Corbyn odsoudil Johnsonův postup jako bezohledný. Podle něj ohrožuje demokracii, a proto se Corbyn pokusí příští týden najít legislativní způsob, jak přerušení zasedání zabránit. Následně chce „v určitém okamžiku“ vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Předseda Dolní sněmovny, konzervativec John Bercow označil Johnsonův záměr za ústavní nehoráznost. Naopak severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která kabinet podporuje, premiérův postoj uvítala.

Pobouření způsobilo načasování parlamentní procedury, která je za normálních okolností rutinní součástí britské politické kultury. Neobvyklá je rovněž délka plánované přestávky, podle agentury Reuters v posledních letech takovéto pauzy trvaly od pěti do 20 dní. O načasování jednotlivých kroků v praxi rozhoduje vláda, ačkoli formálně potřebuje souhlas panovníka. Královna je nicméně politicky neutrálním činitelem a jedná podle doporučení premiéra. Podle zpravodajské společnosti BBC Alžběta II. neměla jinou možnost, než Johnsonovu návrhu vyhovět.

Mezi kritiky ohlášeného postupu je i lídr poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford, jenž označil Johnsona za „diktátora“ bez mandátu a bez většiny. Také bývalý ministr financí Philip Hammond, který je odpůrcem brexitu bez dohody, označil pokus o přerušení schůze za hluboce nedemokratický a neústavní krok.

Vlivný vládní prounijní poslanec Dominic Grieve prohlásil, že po tomto kroku zesílila pravděpodobnost, že parlament bude hlasovat o nedůvěře vládě. Dodal, že pro poslance, jako je on, bude těžké vládu podpořit.

Na oficiálním webu Dolní sněmovny vznikla proti Johnsonovu postupu petice, která několik hodin po založení dosáhla 100.000 podpisů, a bude se jí tak muset zabývat parlament. Po 18:00 SELČ už měla půl milionu podpisů.

V reakci na vývoj kolem brexitu oslabila zhruba o procento britská libra. Kolem 13:00 SELČ vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2210 USD. Během dne sestoupila až na 1,2156 USD, nejníže za šest dnů. K euru pak libra odepisovala 0,5 procenta na 1,1020 eura. V uplynulých dnech přitom libra zpevňovala v naději, že se podaří zabránit brexitu bez dohody.

Média:  Johnson riskuje, jeho plán je hozená rukavice oponentům

„Aby bylo jasno, tohle není o rutinní parlamentní proceduře, ani o novém vládním programu, je to o omezení schopnosti parlamentu zasahovat do vládních plánů ohledně brexitu. To ale neznamená, že jsme odsouzeni k brexitu bez dohody. Naopak si myslím, že to spíše potvrzuje, že Downing Street usiluje o dohodu,“ píše politický reportér Sky News Lewis Goodall.

Reportéři listu Financial Times (FT) se stejně jako on domnívají, že Johnsonovy plány se upínají k summitu Evropské rady, který se koná 17. a 18. října. Poté by mohl britským poslancům předložit upravenou verzi stávající brexitové dohody a dát jim na výběr mezi touto variantou a brexitem bez dohody. „V libovolném momentě se to může pokazit a pravděpodobnost předčasných voleb bude po celou dobu vysoká,“ poznamenal Goodall.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová uvádí, že „rozhodný a hluboce riskantní“ Johnsonův plán by mohl zvýšit úsilí kritiků jeho brexitové strategie. Už příští týden by tak mohly přijít na řadu pokusy o schválení zákona, který by „preventivně“ vyloučil brexit bez dohody, případně i snaha vyslovit nedůvěru vládě.

„Jakýkoli smysluplný pokus zastavit odchod bez dohody nyní musí přijít příští týden,“ uvádí komentátor FT Robert Shrimsley. Současná situace podle něj ukazuje, že premiérovi a jeho poradcům se zatím daří přechytračit tábor kritiků. „Ale i když by se jeho oponenti pochlapili, premiér se zjevně připravuje na volby na téma ‚lid versus parlament‘ a vyzývá své rivaly, aby hozenou rukavici zvedli,“ napsal.

Autor:

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...