Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský voják jde do vězení za pobodání afghánského chlapce

Svět

  21:45
LONDÝN - Britského vojáka, který v jihoafghánské provincii Hílmand loni v březnu bajonetem pobodal desetiletého afghánského chlapce, poslaly britské úřady na 18 měsíců do vězení. Podle agentury Reuters to dnes potvrdilo britské ministerstvo obrany.
Britští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Britští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) foto: Reuters

Podle žalobců měl britský voják Daniel Crook kocovinu, když na chlapce zaútočil. Dítě incident přežilo.

List The Guardian s odvoláním na obžalobu uvedl, že Crook den po těžké pitce nařídil mladíkovi, který kolem projížděl na kole, aby zastavil. Dítě ale nerozumělo, uvedli podle deníku žalobci.

"Voják prostě opustil své stanoviště... popadl Ghuláma (jméno chlapce) a bodnul ho do zad blízko pasu," napsal list. Otec dítěte britskému listu řekl, že dostal 800 dolarů jako odškodné, britská armáda se však prý za incident neomluvila.

ČTĚTE TAKÉ:

Crook přiznal, že chlapce pobodal, důvody ale vojenské policii nebyl s to sdělit. Ministerstvo obrany dnes potvrdilo, že Crook byl propuštěn z armády a stanul před vojenským soudem.

Británie v provincii Hílmand v rámci boje proti radikálům v čele s fundamentalistickým hnutím Taliban nasadila asi 9500 mužů. Britské síly jsou v Afghánistánu druhé největší po kontingentu USA s asi 100 000 vojáky.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat