Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Brusel zjednoduší rozvody

Svět

  8:16
BRUSEL - Soud v Olomouci nedávno řešil následující případ. Ona byla Češka, on Belgičan a žili spolu v Belgii. Manželství jim nevyšlo, a ona se souhlasem manžela požádala v místě svého trvalého bydliště -Olomouci - o rozvod.

Šéf evropské komise José Manuel Barroso. foto: ČTK

Tamní soud ale její žádost zamítl. Řekl, že českému soudu nepřísluší rozvod provést, protože manželé spolu nikdy nežili v Česku. Pár se proto musel obrátit na soud v Belgii, kde je ale rozvodové řízení zdlouhavější a komplikovanější než v Čechách - manželé například musí rok před rozvodem žít odděleně, aby mohli o ukončení sňatku vůbec požádat.

Olomoucký soud nepochybil. Pouze aplikoval evropskou směrnici, která v těchto případech upřednostňuje místo společného bydliště manželů. Do budoucna by nicméně páry v podobné situaci měly mít lehčí život. Evropská komise se totiž rozhodla pustit do přeshraničních rozvodů v unii víc svobody, a přišla s návrhem, který mezinárodním dvojicím dává na vybranou.

Pravidlem možného evropského zákona má být, že manželé se budou moci dát rozvést podle zákonů země, ke které mají nějaký vztah. Tedy buď ve státě, z něhož jeden nebo druhý pochází, anebo v zemi, kde žijí či déle než pět let žili. Zmíněné česko-belgické manželství by tak podle nové úpravy mohl ukončit jak belgický, tak český soud. Pokud by ještě oba strávili společný život nejdéle v Německu, tak i německý. Ten by pak rozvod řešil v případě, pokud by se nedokázali shodnout, kde manželství ukončit.

Brusel svoji iniciativu vysvětluje na jedné straně stále větším počtem smíšených párů v unii a na druhé absencí pravidel, která by těmto dvojicím řekla, kde se případně mají dát rozvést. Podle komise se na evropské instituce obrátilo několik desítek párů, které si stěžovaly na překážky, jimž musí v cizí zemi čelit. Například jeden švédskofinský pár žijící v Dublinu se ohradil proti tomu, že se musí nechat rozvést podle irských zákonů, ačkoli oba souhlasili s rozvodem dle švédských norem. Nemohli se však do Švédska fyzicky vrátit.

Protože irské soudy striktně aplikují zásadu společného bydliště manželů, jiné než irské právo nešlo použít. Na Seveřany tak čekalo překvapení v podobě podmínky nejméně čtyř let odděleného života. „Náš návrh těmto párům uvolní ruce: poskytne jim právní jistotu a zároveň možnost volby,“ řekl k tomu eurokomisař pro justici Franco Frattini. Paralelně s rozvodem plánuje Brusel návrh pravidel, jak bývalým manželům rozdělit majetek, který mají v jiné zemi než v té, odkud pocházejí anebo kde žijí.

Rozvodová turistika?
Komise se přitom brání, že volnější přístup povede k „rozvodové turistice“, kdy se páry budou rozvádět podle zákonů země, která toho druhého víc „oškube“. Česko-belgický pár žijící dvacet let v Česku a rok v Nizozemsku například nebude možné rozvést a majetkově vypořádat podle nizozemských zákonů, ačkoli by to bylo nejvýhodnější.

Autor: