20. března 2017 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na scéně je nový Kennedy. Zatím bojuje za sociálně slabé, dotáhne to na prezidenta?

Leták Obamacare | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leták Obamacare | foto: Archiv

USA Známé jméno z Massachusetts - Joe Kennedy III, své rodinné dědictví vede do nové éry. Bojuje s republikány, kterým se nezamlouvá Obamacare. Ta spočívá v poskytování zdravotní péče téměř 48 milionům nepojištěných Američanů.

Joe je 36letý vnuk zesnulého senátora Roberta Kennedyho a prasynovec zesnulého senátora Teda Kennedyho a prezidenta Johna F. Kennedyho. Joe Kennedy nebyl od doby, co byl poprvé v roce 2012 v obvodě Boston zvolený, nijak významnou osobností v parlamentu. Poslední týden se však ukázal jako jeden z hlavních demokratických odpůrců republikánského návrhu zákona o zdravotnictví. Na schůzi výboru přednesl několik projevů, které mají na internetu miliony shlédnutí.

Podle serveru Columbia Daily Tribune se v posledním týdnu ukázal jako jeden z hlavních demokratických odpůrců republikánského návrhu zákona o zdravotnictví.

"Obamacare funguje", tvrdí leták.

Technologie může být nová, ale podpora Obamacare a zřízení péče o sociálně slabé je Kennedyům blízká. Senátor Ted Kennedy strávil desítky let protlačováním komplexní zdravotní péče do doby, než v srpnu roku 2009 zemřel na rakovinu mozku. Teď má jeho prasynovec bojující proti republikánům, snažícím se zákon přepracovat kvůli selhávání systému, podobný cíl

„Se vší úctou k předešlému řečníkovi, on i já jsme museli číst jiný dokument,“ řekl Kennedy během debaty. „Ten, který jsem četl já, nás vyzývá k nakrmení hladových, ošacení nahých, k ubytování lidí bez domova, k uzdravení nemocných. Přípomíná nám, že nejsme hodnoceni podle toho, jak zacházíme s mocnými, ale s těmi, kteří to potřebují.“

To není akt slitování, ale zloby

Jeho kancelář video z proslovu zveřejnila na facebooku a od pondělí má téměř 10 milionů shlédnutí a přes 200 tisíc sdílení. „Jsem pyšný na to, co moje rodina dokázala. Snažím se na to ale nesoustředit, protože pak bych já sám nedokázal nic. Nepovažuji zrušení péče pro nemajetné za milosrdenství“ řekl.

Během debaty na shromáždění kritizoval jednoroční zmrazení finančních prostředků na plánované rodičovství a zrušení požadavku, kdy by Medicaid (program na zdravotní péči pro sociálně slabé) poskytoval péči o duševní zdraví a další zdravotní výhody.

Tento problém je pro rodinu Kennedyů důležitý - zejména pro Joeova bratrance, Patricka Kenndyho, který opustil kongres v roce 2011. Bojuje se závislotí na návykových látkách a s problémy právě s duševním zdravím.

Patrick Kennedy se na adresu Joea vyjádřil, že je tím, kdo bude pokračovat ve šlépějích jejich rodiny. „Otázkou je, zda je připraven využít svého jména ve prospěch dobra. Jak předvedl minulý týden, je nejen připraven, ale už jedná,“ vyjádřil se.

Jedním z rodinných přátel Kennedyů je Markwayne Mullin, 39letý republikán, který do kongresu přišel společně s Kennedym před čtyřmi lety. Ten řekl, že s massachusettskými demokraty nesouhlasí téměř nikdy. Prý často vtipkují, ale zřídkakdy o zdravotnictví. Oba sedí ve výboru pro energetiku, kde jsou proti sobě. „Joe často nemluví. Není příliš v popředí. Zdravotnictví je mu ale velmi blízké,“ řekl Mullin.

Kennedyův proslov sdílela i dcera bývalého presidenta Billa Clintona a Hillary Clintonové, Chelsea Clintonová nebo bývalý vermontský guvernér Howard Dean, který Joea považuje za dalšího kandidáta na prezidenta z řad Kennedyů.

Najdete na Lidovky.cz